Proboszcz przełomu wieków

Ksiądz Josef Neudecker był wybitną postacią w Mirsku na przełomie wieku XiX i XX.
Urodził się 14 marca 1830 r. w Lagenbruch (Mostowice), zmarł 25 sierpnia 1906 roku w Mirsku.
Od 9 października 1865r. był administratorem parafii katolickiej w Mirsk, gdy dotychczasowy proboszcz ks. Hofrichter przeszedł na emeryturę.

Pracował w Mirsku 41 lat, przez 53 lata był kapłanem.

podpis_jneudecker
Podpis księdza Neudeckera z 1875 roku.

Jego staraniem odnowiono plebanię po pożarze 1863 roku, naprawiono pokrycie dachu na kościele, położono tynki na zewnętrznej ścianie kościoła, poświęcono zakład św. Karola Boremeusza (1895 r.), doprowadzono do utworzenia szkoły katolickiej w Skarbkowie. Utworzył komórkę Powszechnej Organizacji Katolickiej (4 luty 1897 r.) z siedzibą w Cladbach. Organizacja działała sprawnie także po śmierci księdza Neudeckera, 22 stycznia 1925 r. powstała grupa młodzieżowa, licząca 22 osoby (całość ponad 100 osób).

witraż_josef
Witraż św. Józefa

Kilka dat z działalności w Mirsku:

9 października 1890 roku uroczyście obchodzono 25-lecie zarządzania parafią. Odprawiona została uroczysta Msza św., a wieczorem wydano przyjęcie w restauracji „Pod Czarnym Orłem”. Strażacy iluminowali miasto na tę uroczystość pochodniami.

W 1893 roku, z okazji 50-lecia sakry biskupiej, uroczystości obchodzonej przez papieża Leona XIII, oraz z okazji wyniesienia do godności kardynalskiej Księcia Biskupa Wrocławskiego Dr. Koppa, zostały ufundowane 2 witraże przez proboszcza Neudeckera dla kościoła parafialnego: jeden przedstawiał Matkę Boską Niepokalanie Poczętą (zniszczony w 1945 r.), drugi św. Józefa (ocalał z małymi uszkodzeniami, odrestaurowany w 1983 r.). Witraże wykonała firma Karola Meltzera, czeskiego malarza na szkle z Nowego Boru koło Czeskiej Lipy. Interesujące jest to, że na witrażu przedstawiającym św. Józefa jest podany rok 1892, niezgodnie z kroniką Craemer’a.

witraż_stopka
Stopka witrażu

1904 –    11 kwietnia 1904 roku poświęcono katolicką szkołę. Po uroczystej Mszy św. wierni w procesji udali się pod nową szkołę, po przemówieniu księdza proboszcza budowniczy A. Grepp wręczył klucze, następnie odbył się sam akt poświęcenia budynku i obu klas oraz pomieszczeń mieszkalnych. W uroczystości brał udział burmistrz Häusler oraz dostojnicy miejscowi i z powiatu.

5 lipca 1904 r. proboszcz Neudecker obchodził 50-lecie swego kapłaństwa. Z tej okazji otrzymał on gratulacje od rodziny Schaffgotschów, miejskich cechów oraz innych organizacji miejskich. Otrzymał też Order Czerwonego Orła IV klasy. Wieczorem iluminowane były ulice przylegające do plebanii.

Proboszcz Neudecker zmarł 25 sierpnia 1906 roku o godz. 13 w wieku 76 lat. Pochowany został na cmentarzu przykościelnym, gdzie spoczywa do dziś.

Inskrypcja na nagrobku głosi:

Tu spoczywa w Bogu przewielebny Komisarz Arcybiskupiej Rady Duchownej, arcykapłan, proboszcz Mirska, ksiądz-jubilat i Rycerz Orderu Czerwonego Orła,

Pan Josef Neudecker,

urodzony 14 marca 1830 roku w Langenbruck na Górnym Śląsku, zmarły 25 sierpnia 1906 roku w Mirsku po 41 latach bogatej w błogosławieństwa działalności w Mirsku w 53 roku swojej posługi kapłańskiej

płyta_neudecker
Inskrypcja na nagrobku

Warto zatrzymać się przy grobie księdza Josefa i zastanowić, zwłaszcza 1 listopada, czy jest cokolwiek, co pozostanie choćby po 100 latach, po nas?