Stoi na stacji lokomotywa

Felieton ten jest krótkim podsumowaniem artykułu w Wieściach Mirska z października 2017  pod hasłem „Koleją w Góry Izerskie?”

Na całej stronie pan Bogusław Nowicki opisuje batalie o uruchomienie Kolei Izerskiej, czyli połączenia Świeradowa Zdr. i Gryfowa,  spotkania  z Marszałkiem Jerzym Michalakiem itp.

Krótko mówiąc Urząd Marszałkowski moim zdaniem nie ma zamiaru tego zrobić podpisanie listu intencyjnego nic go nie kosztuje; jako przykład takich działań jest linia do Lwówka Śląskiego LINK

Powód  tych działań jest bardzo prosty – zbliżają się wybory w 2018r i Pan Michalak i nasi radni postanowili pozbierać sobie kilka pkt. u swoich wyborców. W końcu czego to nie obiecam żeby mnie wybrali.

Urząd Marszałkowski skupia się na budowie infrastruktury dla miasta Wrocławia (brak pracowników w aglomeracji Wrocławskiej)  i okolic wystarczy popatrzeć na jaki linie kierowany jest nowy tabor zakupiony przez KLD oraz budowa i modernizacja linii kolejowej ze Świdnicy do Wrocławia.  Tak więc opowiadanie bajki przez Pana B.Nowickiego jest niczym innym jak laurką dla obecnego burmistrza Andrzeja Jasińskiego.
W przywołanym artykule nie ma nic na temat analizy ekonomicznej tej inwestycji, mało tego, Pan Bogusław Nowicki pisze, że to jest tylko 25 mln zł i aż 85% da Unia Europejska. Przecież doskonale wiadomo , że tych pieniędzy jeszcze nie ma i dopiero może one będą. Drugą rzeczą jest fakt, że większość kosztów weźmie na siebie Świeradów Zdr.  zaś Mirsk ma dołożyć tylko 500 tys zł.  Przypominam, że  roczny budżet inwestycyjny Gminy Mirsk to około 300 tys zł. Tak więc przez 2 lata Miasto i Gmina nie wybudują niczego bo nie będą miały pieniędzy.  Komu zatem robimy dobrze?

Pan Nowicki postawił tezę, że przywrócenie ruchu kolejowego jest wspaniałym pomysłem. Zapomniał jednak w rzekomy artykule podać koszty utrzymania tej inwestycji, stopy zwrotu, amortyzacji zakupu taboru. Bo przecież coś po tych szynach będzie musiało jeździć, i ktoś to będzie musiał utrzymywać ile nas to będzie kosztowało rocznie, ilu pasażerów będzie korzystało z tej linii, czy były jakieś makiety, badania na ten temat itp. Szczerze mówiąc w ogóle mnie to nie dziwi gdyż jako nauczyciel Pan Bogusław Nowicki,  jak się domyślam nigdy nie prowadził firmy i nie musiał zajmować się takimi parametrami jak zwrot z inwestycji ROI/TCO itp. Pensje zawszę dostawał na czas i nie musiał walczyć o klienta.

Rzekomą wspaniałą inwestycji oceniam bardzo negatywnie– ludzie wsiądą do pociągu w Gryfowie a wysiadam w Świeradowie Zdr.  nie zostawiając w Mirsku złamanego szeląga. Zamiast peanów na temat kolei na miejscu Pana B. Nowickego porozmawiałbym z Panem Michalakiem dlaczego większość inwestycji kończy się na we Wrocławiu a tzw. prowincja zostaje z niczym. Jaki jest pomysł Pana Michalaka z Urzędu Marszałkowskiego na ustawę smogową dla takich Gmin jak Mirsk.  To są realne problemy mieszkańca Gminy Mirsk – BRAK PRACY.
A skoro jesteśmy już przy inwestycjach naszego Burmistrza Andrzeja Jasińskiego – proponuje  Panu Bogdanowi Nowickiemu pracę domową i policzyć zwrot z inwestycji  Geo Parku czy jest ona na plus czy na minus.

Goliat i Dawid