Do trzech razy sztuka

 

W niedzielę 10 marca 2019 r. odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mirsk – ODNOWA. Było to już trzecie podejście do organizacji tego zebrania.

Dwie pierwsze, nieudane próby dotyczyły świetlicy wiejskiej w Rębiszowie.
Po raz pierwszy w grudniu otrzymaliśmy od Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk Andrzeja Jasińskiego odpowiedź odmową na prośbę o udostępnienie nam sali w świetlicy w niedzielę na ok. 1,5 godziny.

W międzyczasie Rada Miejska Gminy Mirsk podjęła uchwałę NR III/23/18 z 28 grudnia 2018 r. w sprawie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2019, w której mowa m.in. o bezpłatnym udostępnianiu świetlic dla stowarzyszeń.

W lutym ponowiliśmy nasz wniosek, tym razem zwracając się o wynajem sali w świetlicy wiejskiej w Rębiszowie na ok. 1,5 godziny. Odpowiedź Burmistrza z pozoru była pozytywna. Niestety stawki okazały się zaporowe. Kaucja zwrotna 300 zł, koszt wynajmu 350 zł + koszty eksploatacji…a to wszystko za 1,5 h spotkania w świetlicy wiejskiej dla lokalnego stowarzyszenia…

Uchwała nr III/23/18

 

W związku z tak wygórowanymi stawkami korzystania ze świetlic w gminie Mirsk postanowiliśmy poszukać sali w okolicy. Okazało się, że w gminie Świeradów Zdrój stowarzyszenia traktowane są zdecydowanie inaczej.
Otrzymaliśmy zgodę na bezpłatne skorzystanie z Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 Izerska Łąka w Świeradowie Zdroju. Do dyspozycji mieliśmy dwie sale: kinową oraz multimedialną (w której mogliśmy posiedzieć przy kawie i ciastku).

Na niedzielnym spotkaniu frekwencja dopisała i dzięki temu w szerszym gronie podsumowaliśmy dotychczasową działalność ODNOWY (m.in. trwającą akcję #promujemyŻYCIE) i zarysowaliśmy plany na przyszłość.

Głos zabrali m.in. Prezes Stowarzyszenia Karol Wilk, Wiceprezes Paweł Tylus oraz członek Zarządu Waldemar Sztuczkowski.

Pozostali uczestnicy również zgłaszali swoje pomysły i propozycje działalności w najbliższym czasie m.in. w zakresie rozpowszechniania starych odmian drzew owocowych oraz ochrony przyrody na terenie gminy Mirsk.
Uczestnicy spotkania mogli także zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną CEE Izerska Łąka tj. filmem o przyrodzie Gór i Pogórza Izerskiego, osobliwościami Izerskiego Parku Ciemnego Nieba oraz rolą pszczół w środowisku.
Mamy nadzieję, że wiele z naszych planów uda się zrealizować i zrobimy wiele dobrego dla gminy Mirsk.

Dziękujemy wszystkim za obecność, a gminie Świeradów Zdrój za życzliwość i bezpłatne udostępnienie CEE Izerska Łąka!
Podziękowania dla fotografów: F. Chojnackiego i A. Woźniaka.

Prezes SMGM – ODNOWA
Karol Wilk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *