Najjaśniejszy śmieć

Problemy ze śmieciami, śmieceniem i śmietnikami są obecne w Mirsku odkąd pamiętam. Nadzwyczaj drażliwe stały się sprawy wszelkich zanieczyszczeń odkąd za ich usuwanie trzeba płacić. Z nieczystościami stałymi chyba się sprawa polepszy w związku ze zmianą odbiorcy i zmniejszeniem kosztów z planowanych w budżecie ok.1,300 mln rocznie na 1,100 mln. Ja chcę zająć się w tym artykule zanieczyszczeniami najjaśniejszymi – światłem.

Wędrując po naszych górach natrafiłem na Izerski Park Ciemnego Nieba. Zaskoczyła mnie sama nazwa tego obszaru. Wszak domyślnie niebo w nocy jest ciemne. Okazuje się jednak, że nie do końca.

niebo_nocą

Zanieczyszczenie świetlne – nadmierne oświetlenie nocne, obecne zwłaszcza w miastach. Zanieczyszczenie tego typu utrudnia obserwację astronomiczną nieba oraz ma negatywny wpływ na faunę i florę naturalnie przystosowaną do życia w ciemności w czasie nocy. Może mieć również niekorzystne działanie na zdrowie człowieka.

Tyle podstawowa definicja z Wikipedii.

Natrafiłem na sporo materiałów, które przedstawiają negatywny wpływ tego rodzaju zanieczyszczenia. Ciekawym i kompleksowym jest artykuł pod tym linkiem z onet.pl

Czego można się obawiać?

Astronomowie pogorszenia warunków obserwacji, aż do konieczności przemieszczenia obserwatoriów.

Sztuczne oświetlenie w nocy ma duży wpływ na zwierzęta. Ptaki mogą tracić orientację, co powoduje ich zmęczenie, zachwiane są relacje związane z żerowaniem dla innych gatunków.

Czy działa na ludzi? Tak.

Zaburzenia w produkcji melatoniny powodują zwiększenie ryzyka zachorowania na raka piersi.

Wytwarzanie melatoniny pozostaje pod hamującym wpływem światła. Ekspozycja organizmu w porze snu na oświetlenie powoduje znaczne zmniejszenie syntezy i uwalniania melatoniny.

Zaburza rytm zegara biologicznego, co skutkuje trudnościami w zasypianiu lub budzeniu się.

Powoduje więcej zachorowań na depresję.

Interesująca jest wypowiedź dr Weroniki Śliwy, kierownik Planetarium Niebo Kopernika:

Zaświetlenie, czyli zanieczyszczenie światłem, to poważny problem, dotykający nie tylko astronomów. Światło latarni ulicznych, podświetlenia budowli, samochodów, urządzeń sprawia, że na niebie widzimy coraz mniej gwiazd. W największych aglomeracjach poziom średniego oświetlenia nigdy nie spada poniżej warunków typowych dla zmierzchu. Jakie są tego skutki ? Po pierwsze, zaburzenie rytmów dobowych ludzi i zwierząt. Wyniki badań wskazują, że stały lub niemal stały, wysoki poziom oświetlenia może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Prawdopodobnie wynika to z wywołanych światłem zaburzeń produkcji melatoniny. Nieustannie świecące światło utrudnia zasypianie, wywołuje zmęczenie, irytację, bóle głowy.

Wieczorem przespacerowałem się po naszym miasteczku. Wydaje mi się, że w zrobiono co tylko można, by łuna była jak największa. Miasteczko widać z daleka, lecz czy stanowi to sens oświetlenia miejskiego ?

Wydaje mi się, że rację mają autorzy przytaczanych tu artykułów. Co innego racjonalne oświetlenie, nawet uwzględniając efektowne (efekciarskie?), artystyczne podświetlenia budynków, czym innym jest tworzenie łuny… nie wiem po co. „Światełko do Nieba” w Polsce jest raz do roku, u nas codziennie (conocnie?).

lampy

 Użycie świateł w rynku znają wszyscy mieszkańcy. Kilka fotografii dla przypomnienia i ku zastanowieniu się, o ile różni się to od sugerowanych rozwiązań.

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość pewnego dozoru jakości powietrza w rejonie rynku – mieszanina jest doskonale widoczna, zwłaszcza w zimie, gdy rozściela się dym z kotłowni urzędu.

Podsumowując – badania nad wpływem nadmiernego oświetlenia trwają od niedawna, choć już są poczynione ważne spostrzeżenia. Czy wpływ „świetlnego smogu” jest duży? Okaże się w toku badań. Pamiętajmy, że wpływ pól elektromagnetycznych z telefonów komórkowych i stacji GSM jeszcze nie tak dawno był całkowicie ignorowany. W pełni wiarygodnych, rzetelnych dla wszystkich stron, przedstawicieli koncernów telekomunikacyjnych i osób obawiających się tych pól, nadal nie ma.

Są rozwiązania, które pozwalają ograniczyć emisję światła bez konieczności stosowania sposobu z Korei Północnej:

koreapłn

Są to odpowiednie rodzaje lamp, zwłaszcza konstrukcje kloszy, oraz rozsądek z korzystania ze sztucznego oświetlenia. Z innych rozwiązań ciekawy jest pomysł z Niemiec, polegający na włączaniu oświetlenia na żądanie, za pomocą SMS, choć chyba na nasze warunki zbyt nowatorski.

We Wleniu zainwestowano w nowoczesne źródła światła. Oświetlenie LED wygląda znakomicie i z pewnością ograniczy koszt energii zużywanej na oświetlenie. Polecam artykuł na stronie lwowecki.info

Dla chętnych do zgłębienia tematu – kilka linków poniżej.

http://www.astro.uni.wroc.pl/ciemna-strona-swiatla/css4/css4.html

http://www.urania.edu.pl/ciemne-niebo/ochrona-ciemnego-nieba-sposoby.html

http://www.ciemneniebo.pl/pl/

http://www.izera-darksky.eu/index-pl.html

http://www.ciemneniebo.pl/pl/zanieczyszczenie-sztucznym-swiatlem

http://www.wygasz.edu.pl/index.php/zanieczyszczenie-swiatlem.html

http://www.swiatnauki.pl/8,461.html

http://www.ciemneniebo.pl/pl/przyklady-oswietlen

jeden komentarz dla “Najjaśniejszy śmieć”

  1. Bardzo interesujące! Mam nadzieję, że burmistrz naszego miasta przeczyta ten wspaniały artykuł i w końcu coś zmieni. A zmianę niech zacznie od ratusza! Jeśli musi być oświetlony – niech będzie, np. do 22 godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *