Czego nie widać na co dzień

Ostatnia sesja była bardzo ciekawa ze względu na poruszane zagadnienia, a były to:

  1. Koszt edukacji 2010-2018
  2. Demografia i wpływ na finanse gminy
  3. Podatki, których nie widzimy – temat śmieci

Ad 1.
Koszty edukacji w Gminie Mirsk od przejęcia Liceum ciągle rosną i nie zanosi się, żeby miały zmaleć. „Koszt” utrzymania szkół stanowi ponad 30% budżetu Gminy i jest po pomocy społecznej drugim składnikiem wpływającym na budżet. Na sesji pan Burmistrz przedstawił cały raport związany z kosztami edukacji SESJA ONLINE

W 2010 r w Gminie było 1015 uczniów, zaś w 2018r 683 uczniów – to jest ponad 40% spadek. Subwencja spadła o ponad 1 mln zł. Ile Gmina Mirsk dokłada z własnych pieniędzy? W roku 2010 było to 1 mln 163 tys., zaś w roku 2018 było to już 3 mln 303 tys SESJA ONLINE

Według prognoz za 6 lat liczba uczniów spadnie do około 500 osób zaś koszty wzrosną do 4 mln 529 tyś zł.

Okazuje się, że nawet nasz sekretarz J.Zaliwski zauważył ten problem i w 2016 napisał pracę na ten temat „Wpływ regulacji prawnej Karta nauczyciela na wydatki inwestycyjne gmin — na przykładzie gminy Mirsk”

WPŁYW REGULACJI PRAWNEJ KARTA NAUCZYCIELA NA WYDATKI INWESTYCYJNE GMIN — NA PRZYKŁADZIE GMINY MIRSK

Polecam zwłaszcza podsumowanie na stronach 190-192.

Czy to jest właściwy krok aby uratować edukację w Gminie Mirsk i budżet Gminy,  tym aby szkoły prowadziły stowarzyszenia? Na pewno wiąże się z likwidacja przywilejów związanych z Kartą Nauczyciela. Należy pamiętać o tym, że przez wiele lat to nauczyciele stanowili większość w radzie Gminy, tak więc Burmistrz nie miał, żadnego manewru aby ten stan zmienić – czy obecna rada zmieni ten stan? Z innej strony Gmina Mirsk pod zarządem Andrzeja Jasińskiego od wielu lat nie pozyskała żadnych znaczących inwestorów, aby ilość pieniędzy w budżecie zwiększyć.

Czy prowadzenie takiego typu szkoły jest możliwe w Polsce? Tutaj przykład takiej szkoły https://www.spolecznejarocin.pl/ oraz opinie uczniów https://youtu.be/FQNKC36N4fA?t=166, może to jest dobry krok w stronę rozwoju edukacji w naszej Gminie?

Ad 2.
Teraz dopiero widzimy jak spadek ilości mieszkańców wpływa na naszą Gminę. Prosta arytmetyka na przykładzie ilości uczniów i ubytek ich w ilość aż o 350 jest szokująca liczbą. Od wielu lat uważamy, że problem ten nas nie dotyka, a na przykładzie subwencji oświatowej Burmistrz Andrzej Jasiński pokazał, że problem istnieje tu i teraz, zaś w przeciągu 6 lat koszty prowadzenia szkół zwiększą się do ponad 4 mln. Skąd zatem Gmina ma znaleźć na to fundusze?

Pomysłów może być kilka:

  1. Zwiększenie liczby mieszkańców
    Zwiększenie liczby mieszkańców wiąże się z komfortem ich życia. Ten komfort to między innymi miejsca pracy, mieszkania, żłobki i szkoły. Na początek sugeruję zająć się tworzeniem miejsc prac. Jeszcze przed wyborami Burmistrz zapowiadał, że na terenie ZPL powstanie zakład pracy, jak tylko uprzątniemy teren. Gruz jest – pracy brak.
  2. Pozyskiwanie pieniędzy z podatków od firm i mieszkańców.
    Łatwa z zarazem mało popularna forma zwiększenia wpływu do budżetu tym bardziej jeśli chce się przyciągnąć inwestorów do Gminy patrz „pkt. a” lub wygrać wybory.
  3. Kredyt
    Najczęściej używana forma ukrywania błędów zarządzania – na zasadzie róbmy tu i teraz a niech się inni martwią co z tego będzie w przyszłości.

Ad 3.
Najczęściej ludzie uważają, że podatki płacą raz w roku w Urzędzie Skarbowym. Nic bardziej mylnego ! Dyskusja o śmieciach oraz kosztach związanych z ich utylizacją pokazała czarno na białym, że płacimy je codziennie, tylko ich nie zauważamy. Zupełnie nie rozumiem dlaczego Gmina nie prowadzi edukacji na temat segregacji odpadów i jak ważne jest segregowanie śmieci. Nie jestem ekspertem od ochrony środowiska, ale jeśli tak dalej pójdzie, to będziemy mieć duży problem aby zamknąć budżet z powodu opłat za śmieci.

Już co roku Gmina Mirsk posługuje się różnymi kredytami aby rolować długi i wykazywać kredyty jako dochód gminy, aby dopiąć budżet. Ciekaw zatem jestem co robi nasza Straż Miejska, aby zatrzymać proceder wywożenia różnego rodzaju śmieci i odpadów na terenie Gminy Mirsk.

I na koniec uwaga co do nagrań publikowanych przez Gminę:

  • Nie widać tego, co się pokazuje na prezentacji – zmiana lokalizacji kamery
  • Osoby siedzące z tyłu są nie słyszalne – zakup 3 mikrofonów rozwiązałby sprawę.

Goliat i Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *