Co było, a nie jest… 17

Dziś mniej historii przedstawianych miejsc, za to galerie fotografii ich stanu obecnego. Na fali płaczu o 111-letni most przy zaporze spójrzmy na ponad 112 -letni ośrodek wypoczynkowy (najstarsza widokówka datowana na 1908 rok) oraz budynek szkoły, oddany do użytku 116 lat temu, w 1904 roku.

Tak o obiekcie pisał ksiądz E. Dwornik:

W r. 1903 zbudowano tu gospodę „Buda pod Kotlińskim Zamkiem” („Kesselschlossbaude”), należała ona do Brunona Rösch. W 1906 r. podłączono tu światło, przygotowano miejsca do leżakowania na świeżym powietrzu i słońcu, po czym otwarto dom wypoczynkowy. Na górze Kocioł jeszcze w 1923 r. poszukiwano śladów dawnego zamku i rzeczywiście je znaleziono.

Galeria dawnych zdjęć Kesselschlossbaude:

Teraz widoki obecne:

Bardzo proszę o kontakt wszystkich, którzy posiadają fotografie tego ośrodka z okresu jego funkcjonowania.


Jeszcze chwila refleksji nad losem oddanej do użytku w 1904 roku szkoły.

Kilka fotografii sprzed kilku lat, kilka sprzed kilku godzin. Może jakiś konserwator od zabytków coś zrobi, zanim szkoła podzieli los Kesselschlossbaude.

4 komentarze dla “Co było, a nie jest… 17”

  1. Dzięki za kolejna porcję zdjęć i informacji.
    Nie znam tego miejsca ale patrząc na Pana zdjęcia z obecnego stanu – serce pęka z żalu co się stało…

    1. Nawzajem jak najserdeczniej pozdrawiam. Atrakcje w najbliższej okolicy: Podziemna Trasa w Krobicy, wyciąg gondolowy na Stóg Izerski, wieża widokowa na Smrk i w Czerniawie, zamek Frydlant, ratusz Frydlant, betlem (szopka).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *