Co było, a nie jest… 5

Miejski browar… Jego historię przedstawiłem kilka lat temu w artykule „Do Mirska na piwo…„.  Przypomnę jedynie, że obecna lokalizacja pochodzi z 1600 roku. od tego czasu przynajmniej trzykrotnie był zniszczony w ogniu. Ostatnia odbudowa została zakończona w listopadzie 1768 roku.


Historia mirskiego Bractwa Kurkowego sięga XV wieku, albowiem zostało założone zostało w 1498 r. przez Urlicha Schoff, rycerza na Gryfie. W tym roku odbyło się pierwsze strzelanie do kura. Bronią do 1606 roku była kusza. W pierwszym strzelaniu królami kurkowymi zostali Tobiasz Neumann z Lubania, Gleisberg z Gryfowa i Jeremiasz Zölffel z Mirska.  W 1529 r. graf Ulryk Schaffgotsch z Gryfa urządził wielkie strzelanie, w którym mieszczanin Jakub Zölffel (jak widać rodzina snajperów) zajął pierwsze miejsce, a jako nagrodę.

W 1760 r. został zbudowany dom zwany strzelnicą, dla potrzeb bractwa.

W dniach 7-10 VIII 1898 r. uroczyście obchodzono 400-lecie założenia bractwa. Na tę uroczystość przybyli reprezentanci bractw z Berlina, Bolesławca, Lubania, Lwówka, Wlenia oraz z Czech. Cesarz nadał wtedy bractwu order „Złotego Orła”.

W 1925 r. bractwo kurkowe w Mirsku połączone zostało ze „Związkiem Strzelców Gór Izerskich”. W chwili połączenia liczyło 100 członków.


Guldengasse (później Gueldenstrasse), ulica Cicha, obecnie fragment ulicy Słowackiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *