Dziś dość nietypowe zestawienia. Nie wszystkie ujęcia da się wykonać w okresie letnim – wydaje mi się, że sto lat temu nie było problemów z wycinką drzew. Lub też po prostu nie mieli komputerów biurowych.
Góra Marcowa – bazaltowe wzgórze nad Kwisą, wiele razy wspominane w kronikach, dawne obozowisko wojsk napoleońskich, lokalizacja filii KL Gross-Rosen, wieży widokowej, schroniska, miejsce wydobycia bazaltu… Ulubione miejsce spacerów jeszcze w początkach XX wieku.
Ujęcie widoku Mirska z Marcówki na rycinie z przełomu XVIII i XIX wieku oraz widokówki z 1919 roku.
Nieopodal Marcówki znajduje się ruina przemysłowej przeszłości naszego miasta – gruzy Zakładów Przemysłu Lniarskiego. Stanowią wizytówkę Mirska dla każdego, kto zdąża do Świeradowa Zdroju samochodem. Choćby z tego względu powinniśmy cieszyć się z planowanego uruchomienia kolei. Mniejszy wstyd.
Historia ZPL jest bardzo bogata, sięga XIX wieku. Zaczęło się od dalekosiężnych pomysłów Johanna Gottlieba Rennera, mirskiego kupca, który został przez to majętnym przemysłowcem. Historię Zakładów Lniarskich i nie tylko opisywałem w artykułach Z.P.L. „Skarbków” i Jak upadały… Niestety, nie był na tyle wartościowy, by połakomiono się na popularną na przełomie XX i XXI wieku „prywatyzację”. Stan obecny jest wart fotogalerii i na pewno się niebawem o taka postaram.
cdn. 🙂
Chyba najladniejsze konwalie sie tam zbieralo w latach..hmmm 1980tych?