Do napisania tego krótkiego felietonu skłoniły mnie dwie rzeczy:
- powstanie portalu mirsk.eu – mam nadzieję, że nie będzie tubą włodarzy miasta jak u nas jest super 😉
- brak działań ze strony Centrum Informacji Turystycznej w Mirsku
Wędrując po okolicach Gminy Mirsk zauważyłem, że ma ona jeden problem – jest prawie nieznana. Kierując swoje kroki na stronę Gminy Mirsk o w zakładce Turystyka informacji jest jak na lekarstwo, więcej dowiemy się na stronach ościennego Świeradowa Zdroju.
A przecież wszystko co otacza Świeradów Zdrój to tak naprawdę Gmina Mirsk.
Głównym problem z jakim się spotkałem to niska jakość oznaczeń szlaków traktów, dróg, brak ciekawych miejsc czy POI itp. O sztandarowym projekcie Burmistrza – Geo ścieżce nie wspomnę. W dobie telefonów komórkowych, GPS; Gmina Mirsk jest białą kartką dla turystów. W celu zmiany tego postanowiłem to zmienić dzięki:
- Openstreetmap – http://openstreetmap.org.pl/
- UMP PL – http://ump.waw.pl/
Jako, że sam włócząc się po różnych dziurach szukałem rozwiązania, które nie jest komercyjne oraz na tyle elastyczne abym mógł w jakiś sposób nanosić informację, które później sam będę wykorzystywał. Właściwie idea dwóch projektów jest podobna, różnica tylko że w przypadku Openstreetmap można rysować mapy samemu, o tyle w przypadku UMP PL mogą robić to wyłącznie edytorzy. Ma to oczywiście wady i zalety, nie mniej jednak polecam każdemu, kto włóczy się po różnych ciekawych miejscach i chciałby mieć dokładną mapę topograficzną swojego rejonu na zbieranie śladów, tzw. track, za pomocą telefonu komórkowego i aplikacji. Osobiście używam do tego OSM Track ale wybór jest na tyle duży, że każdy może sobie coś wybrać.
Moim zdaniem lekcje geografii byłby znacznie ciekawsze gdyby można wprowadzić coś takiego jak nawigacja GPS w terenie – w końcu każdy ma komórkę.
Efekty pracy można zobaczyć:
http://osm.org/go/0Mi~UR2a0-?relation=3047897
Jeszcze nie dawno byliśmy totalną pustynią – wystarczy porównać zawartość mapy Mirska do Świeradowa Zdr. czy Gryfowa.
Zachęcam do dodawania szczególnie POI, i adresacji oraz ciekawych dróżek i szlaków.
Choćby dzięki prostemu formularzowi http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/
Dawid i Goliat
[Pierwszy z felietonów nadesłanych przez internautów. Dziękuję i zapraszam do dalszej współpracy!]