Narciarki

Gdzie uczyć się jazdy na nartach? Wyciągi i trasy narciarskie dla początkujących w polskich górach

Jazda na nartach to przydatna umiejętność, którą nabyć można w każdym wieku. Jest wiele szkół, w których można nauczyć się, jak prawidłowo szusować i zachować bezpieczeństwo na stoku. Ich oferty skierowane są zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Gdzie więc warto nauczyć się jazdy na nartach? Jakie wyciągi i trasy narciarskie polecane są dla amatorów?

Jazda na nartach – od czego zacząć?

Jeździć na nartach można w każdym wieku. Chętnie decydują się na to dzieci, ale i dorośli, którzy wcześniej nie mieli ze sportami zimowymi nic do czynienia. Naukę szusowania należy dobrze zaplanować. Musi być ona przeprowadzona pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, ale i w odpowiednich do tego warunkach. Nauka jazdy na nartach powinna odbywać się na przeznaczonych do tego trasach, jak w BSA Szczyrk, aby zapewnić wszystkim maksymalny poziom bezpieczeństwa, ale i komfort podczas przyswajania nowej umiejętności. Na samym początku nie ma potrzeby kupowania nart, sprzęt można wypożyczyć, a dopiero później, jak już poczuje się, że sporty zimowe to nasz żywioł, nabyć niezbędne wyposażenie.

Jazda na nartach – z instruktorem czy w szkole?

Możliwości nauki jazdy na nartach jest wiele. Jest mnóstwo ośrodków oferujących lekcje indywidualne i grupowe. Można więc wybrać taką formę nauki, jaka będzie odpowiednia dla danej osoby. Decydując się na naukę jazdy na nartach z instruktorem, zyskuje się wiele. Podczas takich lekcji specjalista poświęca czas tylko jednej osobie. Uczy ją od podstaw technik jazdy, zachowania na stoku, umiejętności minimalizowania upadków itp. Taka lekcja jest maksymalnie wykorzystana, ponieważ instruktor koncentruje się na jednym kursancie, dostosowuje się do jego tempa i przyswajania wiedzy oraz umiejętności.

Możliwe jest też skorzystanie z nauki w szkole. Organizowane są kursy w grupach kilkuosobowych, przeważnie trwają one kilka godzin w ciągu dnia, mogą być one oczywiście kilkudniowe. Takie zajęcia też mają swoje plusy. Wśród nich wymienia się element rywalizacji. Niektórzy chętniej się uczą, kiedy mobilizuje ich konkurowanie z innymi osobami. Szkółki narciarskie bardzo często szkolą dzieci i to już w wieku przedszkolnym. Taka forma nauki połączona jest oczywiście z zabawą, przez co umiejętności mogą być szybciej przyswajane.

Wyciągi i trasy narciarskie dla amatorów

W polskich górach dostępnych jest wiele wyciągów i tras narciarskich, które przystosowane są dla początkujących narciarzy. Mnóstwo takich miejsc znajduje się w Szczyrku, tam wymienia się przede wszystkim Skrzyczne i Małe Skrzyczne, a także Halę Poślednią. Jeżeli chodzi o Bielsko-Białą, tam poleca się Klimczok i Dębowiec. W pobliżu Szklarskiej Poręby wymienia się trasę Puchatek i Halę Szrenicką. W zasadzie w wielu ośrodkach narciarskich amatorzy mają dostęp do tras łatwych, czyli takich, których nachylenie jest przeważnie mniejsze niż 15%. Warto zrobić rozeznanie wiedząc już, w który region Polski chcemy wyruszyć, by stawiać pierwsze kroki na nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *