Kolonizacja

Ostatnio miałem okazję odwiedzić w sobotę Jelenią Górę – miasto, które zapamiętałem jako tętniące życiem w sobotę, gdzie masa ludzi szła przez centrum robiąc zakupy na Florze i w lokalnych sklepach, o Czechach i Niemcach nie wspomnę.

Co jednak tak naprawdę zastałem? Pustka i przewijające się pojedyncze osoby najczęściej starsze wyglądające puste witryny z napisem wynajmę, lub puste sklepy z sprzedawcami próbującymi coś sprzedać. Szok…

Wybudowanie powszechnie lubianych przez konsumentów Galerii w ilości 2 lub 3 zależy jak liczyć zlokalizowanych zaraz przy głównych arteriach przelotowych – było gwoździem do trumny tej miejscowości.

Rozmowa z ludźmi w sklepach ich smutek na twarzy i wspomnienia – Panie kiedyś to był handel. Teraz to wszyscy stąd uciekają na zachód, do Wrocławia. Co tutaj zostało jeden zakład i kilka montowni – to usłyszałem od rodaków w Jeleniej Górze.

Rozmowy te uświadomiły mi że zostaliśmy skolonizowani.

Kiedyś za czasów kolonialnych robotnik był przywożony do pracy na planatację, a to co dostał na wypłatę, wydawał w tej samej firmie u której pracował, w tzw. sklepie kolonialnym. I u nas tak jest. Zabiliśmy polskie firmy, inwestorzy z zagranicy postawili własne fabryki i własne sklepy i my, to co u nich zarobimy, wydajemy w sklepach kolonialnych, nazywanych dumnie Galeriami. I koło się zamyka.

Jeśli tak nie jest pokażcie mi jeden produkt z Polski, który na świecie kojarzy się od razu z naszym krajem – znam tylko jeden grę Wiedźmin ale wątpię czy grający wiedzą, że jest to firma z Polski.

Jak nisko upadliśmy – Narodzie Polski – jesteśmy niczym murzyni na plantacji bananów.

 

Dawid i Goliat

9 komentarze dla “Kolonizacja”

 1. Okna i drzwi, designerskie meble, krzesła i fotele biurowe, żywność, luksusowe jachty, kosmetyki, autobusy, tramwaje, pociągi, gry i specjalistyczne oprogramowanie komputerowe, naczepy, sprzęt wojskowy – to tak na szybko. Wymieniłem tylko produkty wytwarzane przez polski kapitał.

  1. Chyba nie o to chodziło Dawidowi z Goliatem – produkt, który od razu jest identyfikowany z Polską, jak np. Coca-Cola z USA.

 2. Tak właśnie chodziło mi o coś takiego – jak Mercedes -od razu myślisz Niemcy.
  Kia66 – skoro tyle tego mamy to zapytaj kogoś z innego kraju jaki produkt kojarzy mu sie z Polską.
  To teraz do tego co wymieniłeś na górze – napisz mi jaka to firma produkuje.

 3. @ Dawid i Goliat
  Naprawdę nie wiesz, czy tylko udajesz? Solaris, Pesa, Fakro, Drutex, Oknoplast, Nowy Styl, Kler, Inglot, Eris, Soraya, Wielton, Grupa Maspex, Sunreef Yachts, Galeon, Delphia Yachts Kot, Balt-Yacht, Ostróda Yacht, CDA, Asseco, Comarch, Radmor, Rosomak S.A., Mesko, Huta Stalowa Wola, Fabryka Broni Łucznik…… dalej, czy sam poszukasz? Pamiętaj o jednym – świadomość marki buduje się latami. Nie porównuj Coca Coli czy Pepsi – firm i jednocześnie marek istniejących grubo ponad 100 lat z markami polskimi, których międzynarodową świadomość budujemy od lat kilkunastu, ale co się czepiasz Anglika, skoro nawet ty sam nie wiesz co się w twoim kraju robi. Zapewniam cie, że większość firm z powyższej listy to europejska czołówka w swoich branżach (jakościowa i ilościowa), a ich wyroby są znane daleko poza Europą.

 4. @Kia
  Tylko teraz mam pytanie ile z tej listy firm – ma swoją siedzibę w gminie Mirsk. I skoro jest tak dobrze to dlaczego w naszym Powiecie jest tak wysokie bezrobocie a ludzie pracują za najniższą krajową. Markę buduję się latami zgodzę się i my te marki sprzedaliśmy niemieckim/zachodnim koncernom za złotówkę. Polecam ci książkę Nietykalni Piotra Nisztora https://www.youtube.com/watch?v=qJZuMo5hoZQ. Moim zdaniem jesteśmy białymi murzynami – po to żeby ci z zachodu mogli żyć na takim poziomie jak teraz mają. Jeszcze a propo lat Singapurowi wystarczyło nie całe 30 lat żeby wyrosnąć na potęgę, my po 25 latach doczekaliśmy się ……..

 5. Artykuł kończył się tezą, że w Polsce nic polskiego się nie produkuje, a Polacy to murzyni Europy. Odnosiłem się do tego stwierdzenia, a nie do sytuacji Mirska i szerzej – obszaru dawnego woj. jeleniogórskiego. Te pierwsze z brzegu przykłady pokazują że Twoja teza nie trzyma się kupy w skali krajowej. Faktem jest, że przemysł dawnego woj. jeleniogórskiego został zaorany i zostały tylko jakieś resztki. To fakt niezaprzeczalny. Wpłynęło na to wiele czynników – przestarzały sprzęt i technologia, nieumiejętność zarządzania w nowej kapitalistycznej rzeczywistości, koszmarne skomunikowanie z Europą mimo bliskości granicy, zachłyśnięcie się potencjalnych klientów wyrobami z zagranicy (często gorszej jakości, ale ładniej zapakowanymi), wreszcie chińska, tania konkurencja. Dodatkowo, na przemysł włókienniczy, ogromny, negatywny wpływ miała polityka. To wszystko przyczyniło się do gospodarczego upadku tego regionu. Ale nawet tam masz przykład obalający Twoją tezę o braku polskich marek. Bolesławiecka ceramika znana i ceniona jest na całym świecie i do tej pory świetnie się sprzedaje, a jej wyroby są tak poszukiwane, że są na masową skalę podrabiane.

 6. Tak nam wszyscy wmówili, że nie wydolna,ekonomiczna itp. Nikt nigdy nie pokazał jakichkolwiek wartości dotyczących tych przedsiębiorstw. W Chinach jakoś te nie „wydolne” zakłady trujące itp. produkują do dzisiaj i kupuesz ich produkty w Biedoronkach, na bazarze itp. Zwróciłeś uwagę na Politykę …. bo w Polsce nie chodziło o ekonomie ale o politykę i po to żeby koledzy królika też coś z tego mieli. Znam firmy, których to pracownikom oddano zakład i funkcjonują do dzisiaj – dlaczego nie zrobiono prywatyzacji pracowniczej – tylko rabunkową.
  Zabiliśmy własne firmy – poczytaj na ten temat i zobacz kto jest naprawdę właścicielem tych firm z Polskim logo jak twierdzisz.

 7. Bardzo cenie sobie patriotyzm Kia 66 ale Goliat ma duzo racji!!!! Pracowałam w turystyce wiele lat wiec widziałam ,, pierestrojke na Wegrzech i w Czechach. W stosunku do nas to oni są na wielkim szczycie a my u podnórza. ,,Kolesie,, sprzedawali ,,kolesiom,, za przysłowiową złotowke ogromny kapitał / u nas/.. Dziś zaś w rękach kapitału zagranicznego jest większość kraju. Marki firm, ktore podajesz są w ułamku własnością kapitału polskiego. Smutne to!!!!. Ja mam jednak nadzieję, ze młode pokolenie wie, jaką okrutną krzywdę wyrządzali i nadal wyrządzają nam ,,włodarze,, naszych miast i gmin, ze kiedys ich rozliczycie za wszystkie zniszczone wartości naszych dziadów i praojców. Pozdrawiam! Maria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *