Rynek w mirsku nocą

Mirsk, atrakcje w mieście i gminie Mirsk

Położony w województwie dolnośląskim Mirsk to niewielkie miasto z wielką historią. Znajduje się na pograniczu Gór Izerskich i Kotliny Jeleniogórskiej. Jeśli ktoś szuka spokoju, pięknego otoczenia natury i bogatej historii, odnajdzie się tu wręcz idealnie. I nieważne jest to czy mowa tu o indywidualnym turyście, czy rodzinach z dziećmi, ponieważ Mirsk oferuje atrakcje dla jednych i drugich. W tym artykule przedstawimy 8 najciekawszych atrakcji, jakie znajdziemy w Mirsku.

Stary Rynek w Mirsku

Stary Rynek w Mirsku, który obecnie nazywa się plac Wolności, jest sercem miasta i ważnym miejscem do odwiedzenia dla każdego turysty. Przed 1945 rokiem nazywał się Marktplatz i był reprezentacyjnym miejscem w mieście, zdobionym wieloma elementami ozdobnymi i fontannami. Dziś jest miejscem odpoczynku, wyciszenia i kultury.

Zamek Czocha

Zamek Czocha znajduje się zaledwie 11 kilometrów od Mirska. Zbudowany w XIII wieku na wzgórzu nad Jeziorem Leśniańskim, jest jednym z najlepiej zachowanych zamków w Polsce. W czasie swojej historii był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, przez co dziś można na nim zobaczyć elementy różnych stylów architektonicznych. W zamku organizowane są również liczne imprezy, takie jak koncerty, pokazy rycerskie czy bankiety.

Kościół Zwiastowania NMP w Mirsku

Kościół halowy zbudowany w latach 1562-67 na miejscu wcześniejszej świątyni z 1346 r., która uległa spaleniu w 1558 r. Przebudowany wiele razy w kolejnych stuleciach, uzyskał w XVIII w. empory i wieżę o wysokości 59,5 m. Zlokalizowany na cmentarzu, utrzymany w stylu gotycko-renesansowym, posiada trójnawowy korpus, niewydzielone prezbiterium, przyległy do wieży aneks oraz sklepienie krzyżowo-żebrowe.

Wieża widokowa w Mirsku

Wieża widokowa w Mirsku powstała w wyniku adaptacji wieży ciśnień z lat 70. XX wieku. Została wykonana w latach 1887-1890 pod kierunkiem mistrza budowlanego z Mirska O. Jaekela. Wieża jest obecnie udostępniona dla zwiedzających i oferuje przepiękne widoki na Góry i Przedgórze Izerskie.

Kolej gondolowa

Każdy odwiedzający gminę Mirsk, koniecznie musi skorzystać z gondoli przewożącej ze Świeradowa-Zdroju na Stóg izerski. Trasa kolei ma 2172 metry i oferuje niesamowite widoki przyrody. Zimą jest również dostępna dla narciarzy wraz z oświetlonym stokiem o długości 2500 metrów.  Warto zauważyć, że nowoczesna kolej jest przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym osób na wózkach inwalidzkich, osób z balkonikami, kulami lub laskami, a także do przewozu wózków dziecięcych i rowerów.

Izerski Szlak Cietrzewia

Góry Izerskie oferują wspaniały wypoczynek, ale można też zaliczyć w nich nie lada wysiłek. Gmina Mirsk i Świeradów-Zdrój uruchomiły bowiem Izerski Szlak Cietrzewia dla narciarzy biegowych. Trasa ma długość 19,5 km, a szlak jest dobrze oznakowany i zakładany regularnie, o ile tylko pozwala na to pogoda. Jeśli szukacie miejsca na zimowe spędzenie czasu w naturze, Góry Izerskie są Waszą odpowiedzią.

Mirsk to miejsce, które z powodzeniem może rywalizować z większymi i bardziej znanymi turystycznymi miastami Dolnego Śląska. Dla osób poszukujących spokoju, pięknej przyrody i ciekawych zabytków, Mirsk jest wręcz idealnym miejscem do odwiedzenia. Zamek Czocha, Kościół Zwiastowania NMP w Mirsku, Stary Rynek, Wieża Widokowa, Kolej Gondolowa oraz Izerski Szlak Cietrzewia to tylko niektóre z atrakcji, jakie można znaleźć w tym malowniczym regionie. Bez wątpienia nasza gmina zasługuje na uwagę i warto ją odwiedzić.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *