Spotkanie z Januszem Skowrońskim – podsumowanie

W bardzo miłej atmosferze odbyło się wcześniej zapowiadane piątkowe spotkanie z autorem licznych publikacji o Dolnym Śląsku, regionaliście i popularyzatorze historii „małych ojczyzn” – Januszem Skowrońskim.

W spotkaniu wzięło udział ok. 30 osób z Rębiszowa, Mirska, Świeradowa-Zdroju i odleglejszych, jak Poznań.

Tematyka dwugodzinnego wykładu rozłożyła się na zamek Czocha i okolice, także nasz teren, w okresie końca II wojny światowej i początków polskiej administracji oraz relację z poszukiwań świadków, dokumentów i pamiątek po wyprawie rowerowej księdza Karola Wojtyły z doktorantami Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 01.09.1956 do 05.09.1956 trasą z Bolesławca, przez Świeradów, Szklarską Porębę, Jelenią Górę, Krzeszów do Świdnicy.

Spotkanie Panem Januszem przeciągnęło się do 21. Można było porozmawiać, wymienić uwagi i opinie, także na tematy nie związane wyłącznie z historią i poszukiwaniami.  We wpisie na facebook-u Pan Janusz także wyraził swoje zadowolenie z jego przebiegu.

Pozostaje mieć nadzieję, że będzie kontynuacja wątku przejazdu grupy z księdzem Wojtyłą przez Mirsk w 1956 roku. Trzeba pokazywać naszym współmieszkańcom przykłady w których osoby znane w świecie doceniały piękno i inne walory terenów na których mieszkamy.

Doceńmy to i chwalmy się tym.

Bardzo dziękuję Panu Andrzejowi Woźniakowi za udostępnione fotografie. Wszystkie tu zamieszczone są Jego autorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *