Weteran, któremu zabrano grób – Łaskarzew

Życie dopisało kontynuację do poniżej prezentowanego artykułu.

Weteran, któremu zabrano grób.

Przez wielkie zaangażowanie Pani Karoliny Jamnickiej-Kondej, prawnuczki śp. Karola Jamnickiego przeprowadzono ekshumację miejsca w którym pierwotnie znajdował się grób Karola Jamnickiego, przeniesiono szczątki do Łaskarzewa i uroczyście ponownie pochowano.

Konieczność tego była spowodowana likwidacją grobu w 2011 roku. W 2015 roku przedstawiciel rodziny zmarłego przyjechał do Mirska by przedłużyć opłatę za grób (według relacji rodziny opłaty za użytkowanie kwatery były uregulowane), lecz tego grobu nie znalazł. Próba poszukiwań skończyła się niepowodzeniem.

Gdy do poszukiwań włączyła się prawnuczka, Karolina Jamnicka-Kondej, -rozpoczęła systematyczne poszukiwania wszelkich dostępnych informacji we wszystkich dostępnych instytucjach i komunikatorach. Bardzo wiele informacji o uczestnictwie w walkach udało się jej uzyskać z Centralnego Archiwum Wojskowego, nie mniej istotne były dokumenty zawarte w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Udało się też dotrzeć do fotografii z pogrzebu, świadków pogrzebu i osób, które znały Karola Jamnickiego. Znalazła się również informacja o lokalizacji i numerze kwatery. Dopiero wtedy administracja cmentarza „przypomniała sobie” o istnieniu tego pochówku. Przeprowadzono dochodzenie, które wykazało, że pod koniec 2011 roku miejscowy zakład pogrzebowy przeprowadził likwidację grobu i przeniesienie szczątków osób widniejących obecnie na nagrobku. Jak okazało się podczas ekshumacji w marcu 2023 szczątki Karola Jamnickiego nie zostały należycie zachowane.

Wszystkie odszukane doczesne szczątki śp. Karola Jamnickiego zostały przewiezione do Łaskarzewa i w podniosłej ceremonii pogrzebowej, z odczytaniem wystosowanego na tę okazję listu od Premiera Mateusza Morawieckiego, z Mszą Św., asystą wojskową, uczestnictwem licznych pocztów sztandarowych, Posłów i Senatora RP, delegacjami szkół i organizacji, spoczęły w grobie na lokalnym cmentarzu.

Relacja z pogrzebu w Łaskarzewie na serwisie YouTube

Relacja z pogrzebu w Łaskarzewie na serwisie podlasie24


Karol Jamnicki był odznaczany zarówno przed II wojną światową, w jej trakcie i w okresie powojennym.

Pamiątki po kpt. Karolu Jamnickim

Nie było orderów i medali, o których pisał w liście premier Morawiecki. Zaginęły one zaraz po pogrzebie w Mirsku jeszcze z 1976 roku. Córka Karola Jamnickiego, Janina Rembisz, przez długie lata walczyła o odzyskanie odznaczeń, które po pogrzebie nie zostały zwrócone rodzinie. Pisała w tej sprawie jeszcze w maju 1979 roku do Polskiego Radia i Telewizji, skarżąc się na Zarząd Wojewódzki i Koło Gminne ZBOWiD. Miały to być m.in. dwa Srebrne Krzyże Virtuti Militari, jej Ojca i Brata.

Odznaczeń było więcej, te wymienił Mateusz Morawiecki w swoim liście.

Janina Rembisz nie odzyskała ich, a i Jej grób został w Mirsku zlikwidowany. Nie pozostał po nim ślad, jest puste miejsce.

 

jeden komentarz dla “Weteran, któremu zabrano grób – Łaskarzew”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *