Alternatywy 4 – co ma wspólnego z naszą Gminą.

Wszyscy na pewno pamiętają film Alternatywy 4 i osobę Prezesa spółdzielni, który w piękny sposób przyjmował interesantów i kończył słowami – „no co ja mogę” chyba, że był to ktoś ważny … i sprawę się załatwiało od ręki.
Misją Burmistrza jest zarządzanie Gminą w sposób taki, żeby Gmina się rozwijała dla mnie przykładem takiego managera jest Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, który ma pomysł i wizje na rozwój miasta.
Pytanie zatem: czy nasz Burmistrz jest takim wizjonerem i ma pomysły na rozwój naszej Gminy?
Pozwoliłem sobie przeanalizować nowy projekt naszego Burmistrza nazwanego „Program Rewitalizacji Gminy Mirsk 2016-2023” ten oto dokument dostępny jest pod tym linkiem PROJEKT
Poświęciłem nawet swój czas aby przeczytać go. Oczywiście nie zagłębiałem się w 2/3 powyższego dokumentu gdyż stanowi on kopię podobnych dokumentów w formie gdzie jest gmina, położenie, środowisko – ogólnie szkoda czasu na czytanie, bo chyba wszyscy wiemy gdzie mieszkamy.

Postanowiłem skupić się na wnioskach końcowych, gdzie firma EN PROJECT Andżelika Choczaj ma szerokie kompetencje w budowie między innymi.
Zajmuje się gospodarką niskoemisyjną
NISKA EMISJA
zabytkami
ZABYTKI
przebudową szkoły
PRZEBUDOWA SZKOŁY
rozbudową przedszkola
PRZEDSZKOLE
przebudową drogi
DROGA

Dlaczego wspominam o tym – z prostego powodu.
Nasz Burmistrz nie ma żadnego pomysłu i wizji w którym kierunku ma iść ma nasza Gmina i opiera się na wizjach firm, które takie scenariusze realizują na zasadzie Kopiuj Wklej.
Firma, która nawet nie zna realiów naszej Gminy – no bo i po co ma znać jak startujący z listy PSL w poprzednich wyborach jest tak samo „profesjonalny” jak włodarze naszego powiatu – ale przechodząc do konkretów.

 1. Na stronie 68 „Programu Rewitalizacji …”  czytamy
  „Gmina Mirsk, pomimo bardzo atrakcyjnego położenia, ma zauważalne braki w zakresie zagospodarowanych terenów zieleni oraz terenów rekreacyjnych.”  -z jednej strony trudno się z tym wnioskiem nie zgodzić gdyż Basenu brak – Burmistrz w Wieściach Mirska opisywał, jako to ciężko jest utrzymać taki obiekt, ile to pracy wymaga, aż w końcu przy akceptacji Rady Miasta i rannych przekształcił teren w wysypisko śmieci naprzeciwko swojej sztandarowej inwestycji wieży widokowej.
  Pięknie witamy turystów są zachwycenie widokiem dziury, ruiny czegoś co miało być połączeniem Biedronki i Hotelu – wizytówka Miasta http://mirsk.eu/wakacje-na-mirskim-basenie/
  Jako mieszkaniec Mirska faktycznie dostrzegam brak pewnej infrastruktury wypoczynkowej w postaci ławek w Parku placów zabaw – jednak nie piszmy że tutaj nic nie ma. Na pewno takie rzeczy wymagają inwestycji. Jako pomysł na pewno zamiast jednego parku zrobiłbym kilka takich miejsc np.: park koło dworca PKS, park przy ul. Wojska Polskiego i Kwisy naprzeciwko Kina. Wystarczy postawić kilka ławek i miejsce dla dzieci do zabaw. Przecież nie wszyscy muszą chodzić do Ogródka Joradnowskiego. W Ogródku Joradnowskim postawiłbym grilla gdzie można sobie upiec kiełbaski. Ale takich wniosków nie zauważyłem.
 2. Na stronie 70: „Gmina Mirsk nie posiada bogatego zaplecza kulturalnego.” – analizując cały punkt widać, że autor sam sobie zaprzecza. Czy Pan Burmistrz czytał ten dokument?. A co mielibyśmy sobie u nas postawić teatr i operę – jeśli tak to chyba już mydlaną. Bo przecież mamy zespoły ludowe, Klub Profilaktyczny, Galę Izerską … to wszystko jest w tym dokumencie.
 3. Jednym z ciekawszych rzeczy jest „Powietrze atmosferyczne” na stronie 92. Autor podaje, że użył danych ze stacji oddalonej o 25 km od naszej Gminy Jelenia Góra – Sokolik. Czyli na podstawie tego Burmistrz wdroży nam zaraz program czyste powietrze i Straż Miejska będzie biegła i wlepiała mandaty ludziom,  jak to się dzieje w innych miastach.  Kolejny fakt na potwierdzenie jak się kupuje dokumenty Kopiuj Wklej. Najbliższa stacja meteo znajduję się w Czerniawie Zdr. http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/station_details/chart/11 . Fakt może być następujący, że stacja w Czerniawie nie zbiera danych o pyłach zawieszonych. Ale wystarczy popatrzeć na mapę i pomyśleć gdzie jest Mirsk, a gdzie Jelenia Góra.
 4. Na stronie 106, że mamy Tereny pod Inwestycję 5,7 ha „Oferta inwestorska poza ulgami podatkowymi, oferuje stabilność podatków oraz wszelką  pomoc w zakresie uruchomienia i prowadzenia inwestycji. Powstawanie stref gospodarczych to duże szanse dla gminy na rozwój przedsiębiorczości oraz walkę z bezrobociem, które jest kluczowym „ – i znowu wrócę do tematu, którego w tym dokumencie nie ma, a o co już kilkukrotnie pisałem:
  –  jakich inwestorów chce Pan Burmistrz  ściągnąć
  – jakie branże
  – na jakim etapie są rozmowy
  – ile osób planują zatrudnić
  – czego ci inwestorzy oczekują od Gminy poza nie płaceniem podatków (ulgi itp.)
  – jak nowi inwestorzy i ulgi będą miały wpływ na pozostałe firmy
  – czy mieszkańcy przylegających ulic do strefy gospodarczej  wiedzą, że pod ich oknami będą powstawały zakłady mogące szkodliwe wpływać na ich codzienne życie (hałas, emisja  itp.)
  Bo w końcu Pan jest twórcą „sukcesu” wartego 3,7 mln zł (uzyskana dotacja z EU na uzbrojenie terenów) co przy dochodach rocznych naszej Gminy w wysokości 300 tyś powoduje, iż w przeciągu 10-15 lat do budżetu wpływy na poziomie 4 mln zł z podatków pośrednich i bezpośrednich.
  Z jednej strony jak najbardziej cieszę się, że takie miejsce powstaje = być może miejsca pracy. Ale wszyscy doskonale wiemy, że strefa to jedno, a inwestorzy to drugie. Burmistrz jako manager naszej Gminy już teraz powinien wysyłać informację w świat, że ma taką strefę. Moja ocena jest jednak taka – nasz Burmistrz myśli „perspektywicznie” zrobię tą strefę żeby się nie czepiali, a jak ktoś z Legnicy przyślę mi inwestora, to się tym zajmę, jak nie to dalej będę opowiadał bajki, że się staram.

Polecam szczególnie zapoznać się z dokumentem od str. 124 pozwolę sobie zacytować kilka fragmentów.
Śródmieście Mirska to także teren, gdzie od paru lat zauważalny jest znaczny spadek liczby mieszkańców. Taki trend może świadczyć o przekonaniu, że gmina nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Konieczne stają się zatem działania, które w jakimś stopniu podnosiłyby jakość życia mieszkańców obszaru po to, aby „przywiązać” obecnych i „przyciągnąć” nowych mieszkańców. Takim działaniem jest niewątpliwie realizacja działań z zakresu rewitalizacji obszarów zdegradowanych oraz zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych, kulturalnych i rekreacyjnych.
bardzo duży stopień bezrobocia (bezrobotni z obszaru stanowią 33% wszystkich
bezrobotnych w gminie), duży odsetek liczby osób długotrwale bezrobotnych
w ogólnej liczbie bezrobotnych (97%), niska dochodowość gospodarstw domowych powodująca ubóstwo (48% gospodarstw domowych objętych pomocą MGOPS stanowią gospodarstwa” z obszaru Śródmieścia; 51% wszystkich gospodarstw z obszaru stanowią
gospodarstwa ubogie),”

Szczególnie ujął mnie cytat ze str 135:
Centrum Mirska, jako wizytówka gminy, to obszar atrakcyjny i przyjazny dla mieszkańca, obszar który charakteryzuje się intensywnym i zrównoważonym rozwojem pod względem społeczno-gospodarczym oraz przestrzennym.

Widać właśnie na czym skoncentruje się nasza władza – po owocach ich poznacie.

Na potwierdzenie tego http://bip-files.idcom-web.pl/sites/3104/wiadomosci/362816/files/plan_postepowan_o_udzielenie_zamowien_publicznych_w_2017_roku.pdf
pkt 5 rzeczowego dokumentu mówi: 4,8 mln na „Rewitalizacja zabytkowego centrum miasta Mirsk w obrębie rynku”, dokładnie opisane to jest na stronie 145
„Dodatkowo realizacja projektu będzie miała pośredni wpływ na lokalny rynek pracy. Zwiększona atrakcyjność przestrzenna wspartego obszaru wrażliwego, związana z wymianą sieci wodno-kanalizacyjnej, renowacją zabytkowych fontann oraz przebudowę infrastruktury drogowej, zwiększy atrakcyjność społeczną i gospodarczą terenu, co będzie sprzyjało otwieraniu nowych przedsiębiorstw. To z kolei będzie generowało nowe miejsca pracy, a zatem będzie likwidowało dotkliwe społecznie zjawisko bezrobocia. „

Zatem pytam Pana – czy może mi Pan Burmistrz wyjaśnić jak położenie kilku metrów kwadratowych asfaltu i kostki, naprawy fontann  ma spowodować likwidacje bezrobocia w naszej Gminie?
Może u Pana na papierze to się wydarzy ale rzeczywistość jest zgoła inna gdyż chce Pan wydać prawie 8 mln zł na Plan bez Planu i pomysłu.

Apeluje do Mieszkańców – przeczytajcie program rewitalizacji i wyciągnijcie wnioski, gdyż ten dokument pokazuje co będzie się u nas działo do roku 2023.
 I pytanie do wszystkich – Czy Radni czytali ten dokument?
Goliat i Dawid.

P.S
Jeśli ktoś uważa, że się mylę czekam na jego felieton – gdyż krytykować to każdy potrafi a napisać coś od siebie to już z tym gorzej.
Zachęcam do komentowania 😉
Burmistrz do dzisiaj nie odniósł się do moich felietonów – ale chyba je czyta na stronie BiP Mirsk pojawiły się rejestr umów ;).

6 komentarze dla “Alternatywy 4 – co ma wspólnego z naszą Gminą.”

 1. Dla czytelników – zwróćcie uwagę że działania koncentrują się tylko na mieście Mirsk i Giebułtowie. A gdzie jest Rębiszów, Krobica itp. wioski czy one nie mają prawa do Rewitalizacji?. Nie długo wybory samorządowe proponuje zapamiętać ten program.

 2. Mieszkańcy Ofiar Oświęcimskich i Przedmieścia nie mogą się doczekać prostej rzeczy jak chodnik, który to z radnych/-na miała to w programie?.

 3. „Rewitalizacja zabytkowego centrum miasta”… Rewitalizuje się zdegradowane lub zniszczone… Rynek doprowadzono do takiego stanu, że trzeba prawie 5 milionów na naprawę. Jakość gospodarowania gminą widoczna jak na dłoni.

 4. Anula dzięki za komentarz dzięki temu wiem że ktoś to czyta poza mną i Feliksem i jest jakiś odzew.
  Przekazujecie te felietony dalej lajkujcie piszcie – to my jesteśmy mieszkańcami tego Miasta

 5. tak to jest prawda co wybory na Radnego obietnica na chodnik na Ofiar Oswięcimskich i Przedmiescie a potem cisza drzewa kasztany usuniete a chodnika brak

 6. Nie będę wspominał że 200-300 m od miasta biegnie gazociąg, w planie do roku 2023 nie ma pomysłu żeby ten fakt wykorzystać ale badania stężenia pyłów PM10 już są uwzględnione. O to i logika naszego Burmistrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *