panorama Gór Izerskich

Ciekawostki Gór Izerskich – ciekawe szlaki i miejsca

Góry Izerskie obfitują w atrakcje. Jest tu tak wiele pięknych miejsc i wartych uwagi szlaków, że nie da rady w tym krótkim tekście wymienić nawet połowy. To, co możecie przeczytać poniżej, to zatem wybór kilku interesujących miejsc, musicie jednak pamiętać, że w żadnym razie nie wyczerpuje to bogatej oferty Gór Izerskich.

Tłoczyna

Ta góra w Grzbiecie Kamienieckim ma amatorom górskich wędrówek wiele do zaoferowania. Wędrując po jej zboczach możemy napotkać niejedną atrakcję. Na wyróżnienie zasługuje Wolframowe Źródło, znane tez pod nazwą Źródło Św. Wolfganga, oraz Ciemny Wądół. W tym ostatnim możemy natknąć się na pozostałości pnia Starej Jodły – monumentalnego drzewa, które ze swoimi czterdziestoma metrami wysokości i czterema obwodu było jednym z najbardziej imponujących okazów na Dolnym Śląsku.

Inną atrakcją krajoznawczą Ciemnego Wądołu jest tak zwana Pogańska Kaplica. Nazwa może być myląca, kaplica jest jak najbardziej chrześcijańska, ale stanęła w dziewiętnastym wieku na miejscu wcześniejszej, dwunastowiecznej, którą ponoć postawiono na miejscu dawnego kultu przedchrześcijańskiego dla odpędzenia demonów.

Sam szczyt też oczywiście warto zdobyć, zwłaszcza, że uwagę zwraca tu gołoborze szczególnej urody. Ma wprawdzie wysokość tylko około dwudziestu metrów, za to jest szerokie na dwieście pięćdziesiąt.

gołoborze na Tłoczynie

Wodospad Kamieńczyka

Ten znajdujący się w Szklarskiej Porębie wodospad jest największym w całych Sudetach. Dość powiedzieć, że trójstopniowa kaskada ma wysokość dwudziestu siedmiu metrów. Woda spada nią do urokliwego wąwozu Kamieńczyka o skalnych ścianach niemal równie wysokich. Za środkową kaskadą znajduje się Złota Jama, jaskinia po części wykuta przez Walończyków.

Samo podejście też należy do nie lada atrakcji, wodospad podziwiamy bowiem z przykutej do skał metalowej platformy.

wodospad Kamieńczyka

Izerski Park Ciemnego Nieba

Nie słyszeliście o parkach ciemnego nieba? To miejsca powstające z myślą o zachowaniu nocnego nieba od nadmiaru światła, dzięki czemu można obserwować gwiazdy. W normalnych warunkach, jakie mamy na co dzień, nie widzimy ich tak wyraźnie – oglądanie nieba nocą bez przeszkadzających w tym latarni i innych świateł miasta to zupełnie nieporównywalne doświadczenie.

Warto odnotować, ze jest to nie tylko pierwszy park tego typu w Polsce, ale i pierwszy na świecie park transgraniczny, czyli położony na terenie więcej niż jednego państwa (w tym wypadku są to Polska i Czechy).

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik znajduje się na szczycie góry o tej samej nazwie, wznoszącym się sześćset dwadzieścia siedem metrów nad poziomem morza. Zamek powstał w czternastym wieku z inicjatywy Bolka II, księcia świdnicko-jaworskiego, później zaś przeszedł w ręce Schaffgotschów.

Otaczające budowlę urwiska tworzą z niej prawdziwie niedostępną twierdzę. Dzięki takiemu położeniu nigdy nie została ona zdobyta. To niestety nie wystarczyło do pełni sukcesu – budowla spłonęła w 1675 roku od uderzenia pioruna.

Obecnie ruiny udostępnione są do zwiedzania. Można przejść się po dziedzińcu i korytarzach, a także obejrzeć piękną panoramę z wieży widokowej. Warto dodać, że działa tu Bractwo Rycerskie Chojnik, organizujące corocznie kuszniczy Turniej Rycerski.

jeden komentarz dla “Ciekawostki Gór Izerskich – ciekawe szlaki i miejsca”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *