Co było, a nie jest… 3

Krzyż Pielgrzymów stojący przez wiele dziesiątków, jak nie setek lat w polach nieopodal mirskiego cmentarza. Przetrwał wiele – dwie wojny światowe, osadnictwo, PRL…
Ksiądz Dwornik pisał o nim tak:

O 150 metrów od „pola pisarza”, w kierunku północnym, stoi w polach drewniany krzyż – koło niego biegnie polna droga prowadząca z Mirska w kierunku zachodnim, aż do Jindrichovic pod Smrkem w Czechosłowacji. W tej to miejscowości znajdował się klasztor, a w kościele był obraz Matki Bożej, słynący łaskami [błąd księdza Dwornika, figurka Matki Boskiej znajduje się w Hejnicach i do Hejnic wiódł szlak pielgrzymkowy przez Jindrichovice – F.C.]. Drogą tą podążali bardzo często pielgrzymi z Mirska, stąd zwała się ona „Drogą Pielgrzymów”.”

 

Pamiętam to miejsce ze spacerów, wypraw przez pola pod Giebułtów, na stare tory, także do dziś już nieistniejącego budynku parowozowni. Miejsce szanowane przez poprzednich mieszkańców miasta, także przez osadników i ich potomków. Teraz krzyż zniszczono, został jedynie fragment. W Giebułtowie trwa dyskusja o odtworzeniu kapliczki na Słupcu, której tam przed lat nie było. W Mirsku bez echa niszczy się miejsce związane z historią miasta.

Zmieniła się bardzo okolica. W miejsce wygodnej, gruntowej drogi pojawiły się wykopy i ogrodzenia. Kiedyś był to teren do spacerów, teraz raczej odstrasza.

Co ciekawe, na planach ta droga nadal istnieje…


 

Rzut oka na ulicę Greiffenbergerstrasse, obecnie kapitana Betleja. Reprezentacyjna, willowa ulica dawnego Friedeberg am Quais. Mieszkali tam lekarze (m.in. doktor Jacob w obecnej Betleja 26).


 

Tschirchlinde und Gorlitzerstrasse – Lipa Tschircha i ulica Zgorzelecka, obecnie Mickiewicza. Tschirch to wielce zasłużona dla rozwoju Mirska rodzina. Tschirchem był majster budowlany Jan Gottlieb w 1795, podskarbim miejskim Beniamin w 1849, autor „Sammlung von Material die Stadtchronik von Friedeberg”;   Ernst Tschirch w 1853 r.  złożył pierwszy datek w wysokości
10 talarów jako ofiarę na dzwony do kościoła ewangelickiego, 2 lata później został miejskim kasjerem (sponsoring, jak widać, jest taką mirską świecką tradycją). W 1925 roku dla upamiętnienia zasług, jakie dla Mirska położyła rodzina Tschirch, odcinek ulicy Zielonej (dziś) od ulicy Zdrojowej aż do Domu Opieki nazwano Tschirchstrasse.

c.d.n. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *