podziemna trasa turystyczna geopark mirsk

Geopark Mirsk – czy warto odwiedzić podziemną trasę turystyczną?

Gmina Mirsk, w ramach programu związanego z rekultywacją obszarów zdegradowanych poprzez górniczą działalność, postawiła na ciekawą atrakcję, która, od 2013 roku, zyskuje coraz większą popularność i przyciąga tysiące turystów. Czytaj dalej, a dowiesz się, czy warto odwiedzić Geopark Mirsk, czyli podziemną trasę turystyczną!

Czym jest Geopark Mirsk?

Szukając atrakcji turystycznych w okolicach Mirska, warto zwrócić uwagę na Geopark. Jest to podziemna trasa turystyczno-dydaktyczna, która zlokalizowana jest w Krobicy, w gminie Mirsk, na Dolnym Śląsku. Geopark został utworzony na zespole historycznych wyrobisk górniczych — sztolni św. Jana oraz sztolni św. Leopolda. W skład Geoparku — Śladami dawnego górnictwa kruszców, wchodzi podziemna trasa „Kopalnia św. Jana”, o długości 350 metrów, kilkanaście stanowisk naziemnych oraz 3 widokowe punkty. Dodatkowo przygotowana została podziemna wystawa, która opowiada historię i technikę wydobywania rud cyny.

Geopark Mirsk czynny jest przez cały rok, a zwiedzanie sztolni św. Jana i św. Leopolda obywa się w zorganizowanych grupach wraz z przewodnikiem. Dodatkowo Geopark oferuje również trasę naziemną, liczącą około 8 km, która prowadzi wzdłuż pozostałości po nieczynnych już obiektach górniczych.

Jak wygląda zwiedzanie Geoparku, czyli podziemnej atrakcji turystycznej?

Podziemne trasy turystyczne zwiedza się z przewodnikiem, który ciekawie i szczegółowo opisuje trudy górniczej pracy, omawia historię górnictwa i regionu oraz zaprasza do zapoznania się z wyrobiskami eksploatacyjnymi.

Następnie turyści zostają wyprowadzeni na powierzchnię, gdzie mogą podziwiać piękne odsłonięcie skalne nad Krobickim Potokiem. To również w tym miejscu swój bieg zaczyna 8 km trasa, której bieg wiedzie śladami prac górniczych, które to przeprowadzane były przed wiekami. Ta trasa turystyczna pozwala na podziwianie dawnych kopalni rud cyny i kobaltu, spiętrzenia wód technologicznych, sztolni, pokopalnianych zapadlisk, czy widoków z punktów widokowych.

Czy warto odwiedzić podziemną trasę turystyczną?

Geopark Mirsk jak najbardziej powinien znaleźć się na liście atrakcji turystycznych do zobaczenia, jeśli będzie się w jego pobliżu. Bogate dziedzictwo historyczne regionu zachwyca turystów i pokazała mieszkańcom, jaki lokalny skarb posiadają. Wizyta w Geoparku to także ciekawa lekcja historii, którą przewodnik opowiada w przystępny sposób. Zachęca ona do dokładniejszego zgłębienia historii regionu i powrotu do Mirska w celu szerszego eksplorowania jego możliwości.

Geopark Mirsk poszerza horyzonty i pokazuje nową perspektywę tego, jak można zagospodarować i odrestaurować zabytki tak, aby były ciekawe i oblegane przez turystów. Co więcej, dzięki tej inwestycji, zdecydowanie poprawił się stan środowiska naturalnego, a Geopark Mirsk tym samym przyczynił się do ochrony przyrody i zwierząt zamieszkujących te malownicze tereny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *