chłopczyk na występie skalnym spogląda z góry

Góry Izerskie – wycieczki z dziećmi. Atrakcje, ciekawe miejsca dla dzieci w Górach Izerskich

W Górach Izerskich trudno się nudzić, obfitują przecież w ciekawe szlaki i piękne widoki. Wiadomo jednak, że najmłodsi potrzebują mocniejszych wrażeń, żeby nie czuć znużenia. Gdzie można zabrać dzieci? Jakie atrakcje w tym regionie przypadną im do gustu?

Zamek Czocha

Ten obronny zamek powstał na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241-1247 z inicjatywy czeskiego króla Wacława I Przemyślidy. W późniejszych czasach wielokrotnie zmieniał właścicieli, wśród których znaleźli się: miśnieński biskup von Weisenow, Henryk I Jaworski, Bolko II Mały, rycerskie rody von Dohn, von Klüks i von Nostitz. Po wielu historycznych zawirowaniach dziś jest własnością spółki AMW HOTELE, należącej do Agencji Mienia Wojskowego.

Z zamkiem wiąże się też przeszłość filmowa. To tu kręcono część zdjęć do „Gdzie jest generał?”, „Doliny szczęścia”, „Wiedźmina”, „Legendy” czy kanadyjskiego „Beyond Sherwood Forest”. Owszem, patrząc na tę listę, trzeba przyznać, że arcydzieła to tu nie powstawały, niemniej jest to na pewno interesująca ciekawostka.

Wśród dzieci dużym zainteresowaniem cieszy się zbrojownia, ale nic nie daje im większej frajdy niż przechodzenie do kolejnych komnat tajnymi przejściami. To od razu buduje atmosferę tajemnicy, a maluchy lubią takie klimaty.

zamek Czocha

Kopalnia św. Jan w Krobicy

Idealna propozycja dla tych starszych dzieci – zwiedzanie jest dozwolone od dziesięciu lat. Wstęp do tej kopalni cynku i kobaltu jest darmowy, a wycieczka taka naprawdę poszerza horyzonty. Dzieci mogą się przekonać, jak wyglądała praca dawnych górników, wydobywających tu złoża od szesnastego do dziewiętnastego wieku. Na powierzchni do obejrzenia jest około dwudziestu górniczych obiektów, ale największą atrakcją jest trasa podziemna.

Sztolnie św. Jana i św. Leopolda są nie szersze niż na metr – zdecydowano się ich nie poszerzać, aby dać zwiedzającym jak najpełniejsze wyobrażenie o pracy górników. Dla dzieci zresztą takie warunki to wręcz dodatkowa uciecha.

Aquapark

Jeśli dzieci odczują przesyt wędrówką po górskich szlakach, można je dla wytchnienia zabrać do aquaparku w Świeradowie-Zdroju. Znajdziemy tu zróżnicowane wodne atrakcje. Jest basen rekreacyjny, huśtawka wodna, gejzery, zjeżdżalnie zwykłe i pontonowe, dysze z masażami oraz leżanka z masażem wodno-powietrznym, basen wypoczynkowy i solankowy. Do tego jeszcze sauny parowe i suche oraz łąka solarna.

Mniejsze dzieci, które obawiają się jeszcze ruszać na głęboką wodę, mają wydzieloną swoją strefę, a tam brodzik z dodatkowymi atrakcjami.

nurkujące dziecko

Dinopark

W Szklarskiej Porębie znajduje się park edukacji i rozrywki, który z pewnością zachwyci dzieciaki – w końcu dinozaury wiecznie są w modzie. Tutaj możemy się z naszymi pociechami przespacerować edukacyjną ścieżką, wzdłuż której do podziwiania są podobizny dinozaurów – co ważne, wiernie oddające prawdziwe rozmiary zwierząt.

Oprócz samych dinozaurów to miejsce obfituje też w inne miłe niespodzianki. Jest tu na przykład wioska indiańska, pozwalająca dzieciom na zapoznanie się z kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki. Można obejrzeć prawdziwe tipi, totemy, stroje i przedmioty codziennego użytku.

Inną atrakcją, która zapewni dzieciakom dużo frajdy, jest kino 6D. Taki seans oferuje nie tylko trójwymiarowy obraz, ale dodatkowe bodźce i wrażenia, o co zadbają ruszające się fotele, podmuchy wiatru czy tryskająca woda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *