dziecko z lornetką

Atrakcje w Mirsku – co warto zobaczyć?

Mirsk – to dolnośląskie miasto cieszy się popularnością przede wszystkim ze względu na geograficzne położenie. To z tego powodu jest odwiedzane przez amatorów górskich wędrówek, a zimą zjeżdżają tu pasjonaci narciarstwa. Jednak Mirsk sam w sobie również ma do zaoferowania atrakcje dla wszystkich, których interesują zabytki będące świadectwem bogatej historii.

Ratusz

Ratusz, stanowiący centrum miasta, jest bez wątpienia największym i najbardziej imponującym budynkiem w Mirsku. Jego historia sięga XVI wieku. Pracę przy budowie ukończono w 1597 roku. Od samego początku największą uwagę zwracała wieża, zaopatrzona w dzwon o wadze 14,5 cetnara i w pozłacane herby miasta i dominium. Koszt inwestycji wyniósł 1500 marek, niestety nie można powiedzieć, by efekt przetrwał w nienaruszonym stanie. Już tego samego roku, kiedy ukończono budowę, ratusz spłonął, nie ostatni raz zresztą.

mirski ratusz

Dawny sąd grodzki

Budynek dawnego sądu grodzkiego z pewnością wyróżnia się na mirskiej starówce. Ta budowla o charakterze klasycystycznym zbudowana została w latach 1879-1880. Uwagę warto zwrócić szczególnie na łukowate otwory okienne i bliźniacze ryzality. Obecnie nie jest to już siedziba sądu, lecz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Kamienica przy ulicy Betleja 2

Mowa o narożnej kamienicy, która znajduje się u wylotu ulicy Betleja z rynku. Budynek ten, wpisany obecnie do rejestru zabytków, wzniesiony został w 1898 roku. Można podziwiać jego secesyjny styl, szczególnie charakterystyczny jest tu narożny wykusz, zakończony wysokim hełmem w kształcie ostrosłupa.

Kaplica św. Barbary

Kaplica zwana dziś potocznie Barbórką to efekt rozpoczętych w 1502 roku starań założonego przez rycerza Ulricha Schoffa Bractwa Kurkowego. Owo Bractwo wybrało sobie za patronkę Najświętszą Marię Pannę i to właśnie ku jej czci wybudowano kaplicę, mimo iż dziś znana jest ona jako poświęcona świętej Barbarze. Tylko w odpust świętej Barbary odprawiano tu też msze.

kaplica św. Barbary

Wieża widokowa

Nie lada atrakcją jest w Mirsku wieża widokowa. Budowla, pełniąca początkowo rolę wieży ciśnień, jest wysoka na trzydzieści siedem metrów i liczy siedem pięter. Zbudowana pod koniec dziewiętnastego wieku (dokładniej w latach 1887-1890), turystom udostępniona została dopiero w roku 2013. Jak najbardziej warto z tej możliwości skorzystać.

Z dwudziestu dwóch okien wieży można zobaczyć sporo, ale oczywiście najlepszy widok jest na samej górze, z tarasu widokowego, który na najwyższym piętrze zajął miejsce po usuniętym zbiorniku wodnym. Roztacza się stąd urzekająca panorama nie tylko samego Mirska, ale także Pogórza Izerskiego i Gór Izerskich.

Fontanny na Placu Wolności

Plac Wolności, znany wcześniej pod nazwą Marktplatz, od niepamiętnych czasów był reprezentatywnym miejscem Mirska. To dlatego kolejne władze nie żałowały funduszy, by dbać o jego wygląd, czego przejawem były różne ozdobne elementy, a wśród nich i fontanny. Popadły one wprawdzie w ruinę po II wojnie światowej, jednak po zmianie ustrojowej znowu się o nie zatroszczono i poddano odnowieniu.

Jedna z popularnych fontann ozdobiona jest lwem trzymającym tarczę z herbem, drugą fontannę z kolei zdobi figura niedźwiadka (przed wojną na jego grzbiecie siedział chłopiec, ale obecnie sam miś musi nam wystarczyć).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *