dziecko z lornetką

Atrakcje w Mirsku – co warto zobaczyć?

Mirsk – to dolnośląskie miasto cieszy się popularnością przede wszystkim ze względu na geograficzne położenie. To z tego powodu jest odwiedzane przez amatorów górskich wędrówek, a zimą zjeżdżają tu pasjonaci narciarstwa. Jednak Mirsk sam w sobie również ma do zaoferowania atrakcje dla wszystkich, których interesują zabytki będące świadectwem bogatej historii.

Ratusz

Ratusz, stanowiący centrum miasta, jest bez wątpienia największym i najbardziej imponującym budynkiem w Mirsku. Jego historia sięga XVI wieku. Pracę przy budowie ukończono w 1597 roku. Od samego początku największą uwagę zwracała wieża, zaopatrzona w dzwon o wadze 14,5 cetnara i w pozłacane herby miasta i dominium. Koszt inwestycji wyniósł 1500 marek, niestety nie można powiedzieć, by efekt przetrwał w nienaruszonym stanie. Już tego samego roku, kiedy ukończono budowę, ratusz spłonął, nie ostatni raz zresztą.

mirski ratusz

Dawny sąd grodzki

Budynek dawnego sądu grodzkiego z pewnością wyróżnia się na mirskiej starówce. Ta budowla o charakterze klasycystycznym zbudowana została w latach 1879-1880. Uwagę warto zwrócić szczególnie na łukowate otwory okienne i bliźniacze ryzality. Obecnie nie jest to już siedziba sądu, lecz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Kamienica przy ulicy Betleja 2

Mowa o narożnej kamienicy, która znajduje się u wylotu ulicy Betleja z rynku. Budynek ten, wpisany obecnie do rejestru zabytków, wzniesiony został w 1898 roku. Można podziwiać jego secesyjny styl, szczególnie charakterystyczny jest tu narożny wykusz, zakończony wysokim hełmem w kształcie ostrosłupa.

Kaplica św. Barbary

Kaplica zwana dziś potocznie Barbórką to efekt rozpoczętych w 1502 roku starań założonego przez rycerza Ulricha Schoffa Bractwa Kurkowego. Owo Bractwo wybrało sobie za patronkę Najświętszą Marię Pannę i to właśnie ku jej czci wybudowano kaplicę, mimo iż dziś znana jest ona jako poświęcona świętej Barbarze. Tylko w odpust świętej Barbary odprawiano tu też msze.

kaplica św. Barbary

Wieża widokowa

Nie lada atrakcją jest w Mirsku wieża widokowa. Budowla, pełniąca początkowo rolę wieży ciśnień, jest wysoka na trzydzieści siedem metrów i liczy siedem pięter. Zbudowana pod koniec dziewiętnastego wieku (dokładniej w latach 1887-1890), turystom udostępniona została dopiero w roku 2013. Jak najbardziej warto z tej możliwości skorzystać.

Z dwudziestu dwóch okien wieży można zobaczyć sporo, ale oczywiście najlepszy widok jest na samej górze, z tarasu widokowego, który na najwyższym piętrze zajął miejsce po usuniętym zbiorniku wodnym. Roztacza się stąd urzekająca panorama nie tylko samego Mirska, ale także Pogórza Izerskiego i Gór Izerskich.

Fontanny na Placu Wolności

Plac Wolności, znany wcześniej pod nazwą Marktplatz, od niepamiętnych czasów był reprezentatywnym miejscem Mirska. To dlatego kolejne władze nie żałowały funduszy, by dbać o jego wygląd, czego przejawem były różne ozdobne elementy, a wśród nich i fontanny. Popadły one wprawdzie w ruinę po II wojnie światowej, jednak po zmianie ustrojowej znowu się o nie zatroszczono i poddano odnowieniu.

Jedna z popularnych fontann ozdobiona jest lwem trzymającym tarczę z herbem, drugą fontannę z kolei zdobi figura niedźwiadka (przed wojną na jego grzbiecie siedział chłopiec, ale obecnie sam miś musi nam wystarczyć).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *