ratusz w Mirsku

Zabytki Mirska – zdjęcia, historia, ciekawostki

Mirsk to miasto z bogatą historią. Na każdym kroku świadczą o niej liczne zabytki. Te pozostałości dawnych czasów każdy powinien zobaczyć. A które szczególnie warte są tego, by się nimi zainteresować?

Ratusz

Najbardziej reprezentatywny i zarazem okazały budynek Mirska istnieje od końca szesnastego wieku. Za zakończenie budowy uważa się zamontowanie zegara na wieży w 1599 roku.

Ratusz nie miał szczęścia – tyle razy spalił się w pożarach, że można by pomyśleć, iż ciąży nad nim jakaś klątwa. Pierwszy raz zdążył spłonąć jeszcze przed ukończeniem budowy, w 1558, a kolejne brzemienne w skutkach pożary miały miejsce w 1642, 1699 i 1767. Za każdym razem ratusz wymagał oczywiście prac mających na celu odnowę i odbudowę.

Przy tej okazji można było wprowadzić pewne zmiany i dodatkowe akcenty, takie jak choćby kula i chorągiewka na wieży.

mirski ratusz

Kaplica św. Barbary

Budowę tej kaplicy rozpoczęto w 1502 roku z inicjatywy założonego przez rycerza Ulricha Schoffa Bractwa Kurkowego. Choć dziś nazywa się ją kaplicą św. Barbary (czy też „Barbórką”), pierwotnie była ona poświęcona Najświętszej Marii Pannie i Marii Magdalenie.

Podobnie jak ratusz, tak i kaplica odniosła znaczne szkody w wypadku pożarów, kolejno w latach 1583, 1642 i 1699. Dlatego obecny wygląd budynku nie jest tym pierwotnym. Obecna „odsłona” kaplicy pochodzi z 1713 roku.

kaplica św. Barbary

Kopalnia w Krobicy

W Krobicy – niegdyś wsi, a dziś mirskiego osiedla – znajduje się nieczynna już obecnie kopalnia cynku i kobaltu. Działała ona od szesnastego do dziewiętnastego wieku, chociaż jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia podejmowano próby wznowienia wydobycia.

Dziś kopalnia otwarta jest dla turystów. Specjalnie przygotowana trasa pozwala im się przekonać, w jakich warunkach pracowali górnicy w dawnych wiekach. W tym celu oprócz licznych naziemnych zabytkowych obiektów należących do infrastruktury kopalni, udostępniono zwiedzającym trzysta pięćdziesiąt metrów podziemnej trasy. Wąskie, nie szersze niż na metr sztolnie św. Jana i św. Leopolda celowo nie zostały poszerzone, by jak najbardziej zbliżyć zwiedzających do autentycznych warunków, w jakich tu pracowano.

Kamienica przy Betleja 2

Wpisana do rejestru zabytków narożna kamienica mieszcząca się u wybiegu ulicy Betleja z Placu Wolności to budynek z końca dziewiętnastego wieku (konkretnie z 1898 roku). Warto zwrócić uwagę na secesyjną formę. Kamienica ma parę cech, które pozwalają jej wyróżnić się na tle innych, zwłaszcza narożny wykusz z hełmem w kształcie ostrosłupa rzuca się w oczy.

Figury świętych

Będąc w Mirsku warto też zobaczyć barokowe figury świętych Floriana i Jana Nepomucena. Ich losy są podobne, obie bowiem powstały w pierwszej połowie osiemnastego wieku w pracowni rzeźbiarskiej Georga Leonharda Webera. W obu też przypadkach fundatorami była arystokratyczna rodzina Schaffgotschów. Ich rodowy herb do dziś można zobaczyć na cokołach tych rzeźb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *