narty i kijki w śniegu

Gdzie na narty w Górach Izerskich?

Góry Izerskie to prawdziwa gratka dla wielbicieli narciarstwa. Zarówno po polskiej jak i po czeskiej stronie znajdują się narciarskie ośrodki, oferujące miłośnikom tego sportu wiele zróżnicowanych atrakcji. Gdzie najlepiej się udać, by dobrze spędzić czas?

Stóg Izerski

Stóg to jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich, a jego stok dobrze się nadaje do tego, aby poszaleć trochę na nartach. Nie dziwi, że to bardzo popularna trasa zjazdowa. Ma dwa i pół kilometra długości, szeroka jest na czterdzieści metrów, a jej średnie nachylenie wynosi dziewiętnaście procent. Jest zaopatrzona w system ochronnych, wychwytujących i odgradzających siatek, ma sześćdziesiąt osiem oświetleniowych masztów, a stok dodatkowo naśnieżany jest dwudziestoma armatkami śnieżnymi.

Szczególny rozgłos jednak Stóg zyskał dzięki najnowocześniejszej w Polsce kolei gondolowej. Ośmioosobowe wagony i trasa o długości dwóch tysięcy stu siedemdziesięciu jeden metrów, którą pokonamy w ten sposób w osiem minut.

Warto mieć na uwadze, że chociaż trasa ma zróżnicowany poziom trudności, to jednak nie wykracza poza to, co może być wyzwaniem jedynie dla średniozaawansowanych. Narciarscy profesjonaliści mogą więc narzekać na brak wrażeń.

narciarz na śniegu

Ośrodek narciarski Bedřichov

Ten ośrodek znajduje się w centralnej części Gór Izerskich. Oferuje trasy o małym i średnim nachyleniu, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce zarówno dla początkujących, jak i rodzin z dziećmi, chcącymi we wspólnym gronie spędzić czas na nartach.

Trasy zjazdowe z naturalnym i sztucznym śniegiem mają łączną długość sześciu kilometrów i codziennie są ratrakowane. Znajduje się tu też osiem narciarskich wyciągów, szkoła narciarska oraz wypożyczalnia niezbędnego sprzętu.

Ještěd

Ten kompleks narciarski ma za sobą niedawną daleko idącą modernizację. Jeśli więc ktoś korzystał już kiedyś z atrakcji tego ośrodka, może zostać teraz zaskoczony zmianami, jakie tu zaszły.

Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tu cztery wyciągi krzesełkowe, w tym jeden dwukrzesełkowy i dwa czterokrzesełkowe. Oprócz tego sześć orczyków, a dla najbardziej wygodnickich – kolej gondolowa. Są też dwa oddzielne wyciągi dla dzieci. Zresztą rodzice z dziećmi mogą swoje pociechy zostawić pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Na miejscu znajdziemy też wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz jego serwis. A dla tych, którzy dopiero stawiają w tej dyscyplinie swoje pierwsze kroki, jest szkółka narciarska, oferująca naukę zarówno grupową jak i indywidualną.

narciarze na wyciągu krzesełkowym

Tanvaldsky Špičák

Ośrodek Špičák znajduje się na wzgórzu o tej samej nazwie, wznoszącym się nad Albrechticami i należy bez wątpienia do najlepiej wyposażonych ośrodków w Górach Izerskich.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bowiem stopień trudności jest zróżnicowany – wśród tras, których łączna długość wynosi sześć kilometrów, są trzy niebieskie, dwie czerwone i jedna czarna.

Jest tu też snowpark dla snowboardzistów oraz oddzielna, zaopatrzona we własny wyciąg, strefa do nauczania dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *