Mirsk …. możliwości rozwoju.

Większość felietonów jest o narzekaniu, tak więc usiadłem i zastanowiłem się: jak powinna wyglądać ścieżka rozwoju naszej gminy według mnie.

 1. Powołałbym Radę przedsiębiorców – zapytałbym firmy z terenu Gminy Mirsk z czym mają problem. W spotkaniach kwartalnych
 2. Powołałbym Radę sołtysów aby zapytać co tam na wsi słychać – spotkania raz na kwartał. Aby uniknąć sytuacji takiej jak w Giebułtowie lub Rębiszowie.
 3. Przebudowałbym stronę www gminy Mirsk – gdyż jest ona nie do użytku z punktu widzenia dzisiejszych czasów, w obecnej formie. Promocja w mediach społecznościowych FB itp. Gmina Mirsk aktualnie tam nie istnieje. Zaangażowałabym lokalną młodzież do wrzucania filmików z Gminy Mirsk i okolic.
 4. Powołałbym z ościennymi gminami lokalny portal atrakcji turystycznych i wspólnej oferty inwestycyjnej ( Gryfów Śl, Świeradów Zdr, Nove Mesto, Leśna). Aktualnie Gryfów i Świeradów Zdr ma najlepszą stronę o turystyce skorzystałbym z ich doświadczeń.
 5. Postawiłbym na turystykę nie konwencjonalną – nowe singel track w rejonie Gierczyna i Grudzy. W Rębiszowie i Grudzy trasy do zjazdu na LongBoard. Trasy Motocross. Biegowe. Z mapkami które publikowane na portalach o tych sportach.
 6. Na terenie powoli zamykanej Kopalni w Rębiszowie zrobiłbym tor motocross – teren kopalni i tak musi być zrekultywowany. W Polsce nie ma dużej ilości torów a przykład takich imprez jak MegaWat pokazuje, że jest na to popyt. Dodatkowo kierowcy Qadów i motorów mieli by swoje miejsce gdzie mogli by pojeździć.
 7. Lepszy kontakt z urzędem poprzez portal ePUAP. Każdy obywatel może załatwić wszystko przez ten portal. Postawiłbym na rozwiązania Internetowe, które są a z których urząd nie korzysta.
 8. Mieszkańcy lepiej wiedzą jak wydać pieniądze – może to oklepane ale budżet obywatelski i wsparcie lokalnych działań na poziomie sołectw jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem.
 9. Ściągnięcie inwestorów – Mirsk jest Gminą gdzie problem bezrobocia dotyczy głównie kobiet i takiego inwestora bym szukał. Przebudowałbym ofertę Gminy tak żeby przyszły inwestor wiedział dokładnie jak wyglądają możliwości inwestycyjne. Strona www prowadzona w 3 językach. Dodatkowo dedykowana komórka z osobą mówiąca biegle po angielsku i niemiecku.
 10. Pomyślałbym nad wprowadzeniem języka czeskiego do szkół – przecież Czesi to nasz najbliższy sąsiad gdzie też są miejsca pracy.
 11. Dedykowana ścieżka rowerowo-rolkarska (w zimie narciarska) z Mirska do Wolimierza na trasie byłej koleji.
 12. Zmieniłbym formę Gali Izerskiej dodając zawody sportowe. Zrezygnowałbym z drogich gwiazd, które są obciążeniem dla tej imprezy lub zdecydowałbym na formę bardziej kameralną lub przechodnią, pomiędzy Świeradowem Zdrojem i Gryfowem. Dodatkowo taka forma imprez cieszy się coraz mniejszy zainteresowaniem i nie powoduje, że ludzie wracają w te tereny wydawać pieniądze. Przykład imprez rowerowych w Świeradowie Zdroju pokazuje, że taka impreza ma większy sens
 13. Połączyłbym zawody rolkarskie z Zgorzelca i Osiecznicy z Mirskimi – jako zawody o Puchar Izerski. Gmina Mirsk ma dużo fajny asfaltowych dróg lokalnych i spokojnie można robić zawody na 20 i 42 km.
 14. Każda umowa zawarta z Gminą Mirsk publikowana byłaby na stronie www
 15. Przetargi w formie aukcji elektronicznej z jasnymi zasadami.
 16. Nagrywanie spotkań Radnych i publikowanie ich za pomocą internetu.
 17. Dolnośląska sieć WAN podstawą do dostarczania nowych usług dla ludności.
 18. Stawy w Rębiszowie jako atrakcja turystyczna i rekreacyjna – porozmawiałbym z najemcami czy nie dedykować jednego z stawów jako kąpieliska gdzie można by było nap zjeść karpia czy po grilować. (Święto Karpia z Milicza ).
 19. Więcej dialogu z ludźmi niż narzucania im swojej woli.
 20. Wieści Mirsk w formie elektronicznej a nie papierowej – dzisiaj większość ludzi używa internetu do zdobywania informacji.

——–
Za nierealne uważam inwestycje w Kolej Izerską – gdyż będzie ona obciążeniem dla gminy i nie będzie przynosić dochodów. Brak przemysłu na terenie Gminy.

Daniel Wasyliszyn.

4 komentarze dla “Mirsk …. możliwości rozwoju.”

 1. Dobre pomysły Panie Feliksie, jedyny mankament to ten, że ten postkomunistyczny beton bardziej propsuje działania na swoją korzyść, niż na korzyść ogółu, Czyt. Oni bardziej chcą korzyści dla siebie niż dla dobra powrzechnego, a jeśli uwzględniają dobro powrzechne, to jedynie mając na uwadzę swoje dobro finansowe / materialne.

  Świadomość obywatelska wzrasta w miarę rozwoju internetu.

  Pozdrawia serdecznie, skonsternowany Anon ;D

 2. Muszę przyznać,że dość interesujące propozycje zmian są w w/w tekście zaproponowane, ale …
  j. Język czeski – niezbyt realny do zrealizowania uważam, że mało przydatny, wiec może zamiast tego, to pozwolić dzieciom douczać się angielskiego, niemieckiego. Może sensowniejsze byłyby douczanie dla dzieci sponsorowane przez gminę. Utworzenie niewielkich grup, gdzie dzieci bezstresowo (zapewne chętniej) uczyłyby się.
  l. gala izerska bez znanych zespołów, bez kabaretów, satyryków? Jak dla mnie, to wiało by nudą. Może ograniczyć folklor, którego jest pod dostatkiem. Dożynki, wszelkie inne „IMPREZY”, uroczystości zapełnia folklor. Może nad tym pomyśleć. Mirsk ma tak fają młodzież, która też chce się oderwać od codzienności, która raczej nie jest wielkim zwolennikiem przyśpiewek. zawody rowerowe – ciekawa sprawa, ale jeśli odbierze się muzyczną rozrywkę, to na GALĘ IZERSKĄ będzie tylko starsze pokolenie chodziło.
  t. Wieści Mirska w formie elektronicznej? NIE, jeszcze raz NIE!!! Pomyślał ktoś o naszych rodzicach, babciach, … Czy one korzystają z komputera, internetu??? Dlaczego ma im być odebrane to, na co czekają miesiąc i cieszą sie, że kolejny numer w ręce mają??? Dla niektórych to jedyna gazeta, jaką kupują i czytają. Nikomu nie ubędzie taka gazetkę umieszczać na stronie miasta Mirsk, a nakład drukarski przykładowo tylko zmniejszyć i kilka procent.
  CO DO KOLEI IZERSKIEJ, to jestem w 100% za tym, żeby szanowny Urząd odpuścił sobie ten nielogiczny pomysł i fundusze przeznaczył na coś, co ma większe szanse na powodzenie i zadowolenie społeczeństwa. Trasy rowerowe, zamiast torów, wyremontowanie dróg, a może … dołączyć się do pomysłu Burmistrza Świeradowa Zdroju i umożliwić mieszkańcom poruszanie się darmowym transportem miejskim (autobusy). Wiele osób ma problem dotrzeć do pracy i ZWŁASZCZA późnym wieczorem wrócić do domów.
  Pozdrawiam

  1. Czeski jest bardzo sensowny – Czesi mają problem z pracownikami a do Czech mamy bliżej niż do Niemiec.Do Liberca mamy nie daleko. Po drugie na szczeblu lokalnym można by rozpocząć szerszą współprace w tej materii z Gminą Nove Mesto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *