Strategia strategię goni

Do napisania tego felietonu zmusiła mnie lektura kilku dokumentów
Strategia
STRATEGIA ROZWOJU MIASTA I GMINY MIRSK NA LATA 2014-2020
PROGRAM REWITALIZACJI GMINY MIRSK na lata 2016 -2023

a także felietonu  Mirskie Statystyki

Pierwsza rzecz, która mnie zastanowiła to właściwie większość powyższych strategi i programów zamówionych przez urząd jest w 90% kopią samą z siebie. Teksty o położeniu Gminy Mirsk lokalizacji, glebach itp. rzeczach są wypełniaczami tych dokumentów, ale w końcu za coś pieniądze trzeba brać. Zastawiam mnie czy zamawiający lub radni gminy czytali w ogóle dokumenty i przeanalizowali je szczególnie.

Mnie zainteresował dział z analizą SWOT i porównanie tych koncepcji oraz stopień ich wykonania. Z tego co pamiętam wcześniejsze wersje niewiele się różniły.

Pozwolę sobie wrzucić kilka faktów celu porównania oraz wnioski które zawarto w tym  dokumentach.

2014-2020
Szczególnie polecam str 66
Hasło na rozwój Gminy Mirsk

Gmina Mirsk miejscem zapewniającym wysoką jakość życia i wypoczynku poprzez stworzenie infrastruktury turystycznej oraz warunków dla rozwoju  przedsiębiorczości. Otwarta na potrzeby zmieniającego się otoczenia.

2016-2023
Dwa lata później po wyborach:

„Powyższa analiza SWOT umożliwia sformułowanie następujących głównych wniosków:

 1. Mimo atrakcyjnego położenia geograficznego oraz występujących walorów turystycznych, Gmina Mirsk nie uchodzi za teren atrakcyjny. Jest to spowodowane głównie poprzez niską estetykę gminy, niski rozwój infrastruktury turystycznej oraz infrastruktury towarzyszącej. Gmina niewątpliwie nie wykorzystuje swojego potencjału turystycznego.

 2. Baza gastronomiczna i turystyczna jest słabiej rozwinięta niż w pobliskich gminach.

 3. Gminę charakteryzuje stosunkowo czyste środowisko naturalne.

 4. Jednym z głównych problemów społecznych na terenie gminy jest bezrobocie, które od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie w porównaniu do całego województwa dolnośląskiego. W ślad za bezrobociem postępuje ubożenie społeczeństwa.

 5. Cały teren gminy charakteryzuje się niskim wskaźnikiem przedsiębiorczości. Gmina powinna wspierać przede wszystkim przedsiębiorstwa działające w obszarze turystyki i działalności okołoturystycznych (np. gastronomia).

 6. Na terenie gminy, a przede wszystkim w centrum Mirska, następuje degradacja substancji  mieszkaniowej. Budynki mieszkalne oraz budynki użyteczności publicznej charakteryzują się  niską estetyką oraz niską efektywnością energetyczną.

 7. Infrastruktura publiczna nie spełnia oczekiwań mieszkańców. Należy zatem stworzyć miejsca integracji społecznej.”

W dłuższej perspektywie możemy na podstawie powyższych dokumentów, że część założeń została   zrealizowana jednak główne problem które są bolączką naszej Gminy i jej mieszkańców pozostały a jest nim „Notoryczny brak pracy”  szczególnie widać to w statystkach, które dla naszego Burmistrza są nieubłagane na 1000 osób w Mirsku pracuje 83 to jest 8,3% mieszkańców ma stałą prace. Możemy zatem przyjąć, że najczęściej są to osoby związane z budżetówką świadczy o tym struktura wydatków naszej Gminy
http://stat.gov.pl/vademecum/vademecum_dolnoslaskie/portrety_gmin/powiat_lwowecki/gmina_mirsk.pdf
Gmina Mirsk ma 31 mln dochodów gdzie oświata i wychowanie to 36 % tej kwoty a pomoc socjalna to 21% wydatki majątkowe to 11% budżetu czyli niecałe 300 tys.

Skoro od wielu lat w analizach i opracowaniach tego typu pojawiają się te same problemy to dlaczego nasz Burmistrz i Radni skupiają się na remontach budynku Gminy?.
Tak jeszcze podsumowując w 2004 roku w strategi Burmistrz został zobligowany do „Wprowadzenie systemu zarządzania jakością ISO 9001” może w końcu by się przydało to zrobić.

Przypomnę tylko listę osób biorących udział  napisaniu tej strategi w 1994 oraz 2004 r.

Lista Osób Biorących Udział w Opracowaniu i Aktualizacji Strategii

Tab. Zestawienie osób biorących udział w opracowaniu strategii rozwoju w 1999 r.

 1. Stanisław Babik
 2. Bolesław Faściszewski
 3. Henryk Grzybek
 4. Dominik Jasiński
 5. Andrzej Jasiński
 6. Stanisław Kocyła
 7. Roman Kołak
 8. Juliusz Korzeń
 9. Janusz Korzeń
 10. Urszula Kozłowska
 11. Mirosław Krakowski
 12. Krzysztof Krasicki
 13. Wojciech Kudera
 14. Aleksander Lachowicz
 15. Małgorzata Markowska
 16. Zbigniew Mądzelewski
 17. Mariusz Mendaka
 18. Łucja Mielniczyn
 19. Beata Nowicka
 20. Elżbieta Okulowska
 21. Alicja Perzyńska
 22. Mirosław Pietraszek
 23. Piotr Rogala
 24. Aleksander Rosik
 25. Zofia Sautycz
 26. Kazimierz Synowiec
 27. Andrzej Szatanik
 28. Robert Szuman
 29. Danuta Urbaniak
 30. Jan Wiśniewski
 31. Stanisław Wojciechowski
 32. Edward Wojtkiewicz
 33. Andrzej Woźniak

Tab. Zestawienie osób biorących udział w aktualizacji strategii rozwoju w 2004 r.

 1. Domin Andrzej
 2. Janus Alicja
 3. Jasiński Andrzej
 4. Faściszewski Bolesław
 5. Krasicka Małgorzata
 6. Ławnikowska Danuta
 7. Łoda Dariusz
 8. Markiewicz Wojciech
 9. Nowicki Bogdan
 10. Nowik Tadeusz
 11. Pietraszek Mirosław
 12. Piotrowska Krystyna
 13. Przybylski Tadeusz
 14. Puchalski Zbigniew
 15. Rega Roman
 16. Roskowiński Lucjan
 17. Sadocha Helena
 18. Szczepańczyk Jolanta
 19. Tartak – Kałuża Sylwia
 20. Terlecka Aniela
 21. Tomczuk Józefa
 22. Wojciechowicz Lech
 23. Wojciechowski Stanisław
 24. Woźniak Andrzej
 25. Zaliwski Jan

Nasz obecny Burmistrz wie o problemach naszej Gminy od 1999 roku, a dla przypomnienia: mamy 2016, czyli 17 lat już minęło.
Dla przyszłych wyborców większość z tych osób dalej decyduje o kierunku rozwoju naszego Miast i Gminy. I od 1999 roku do dzisiaj udało się wybudować GeoPark i zburzyć 3 zakłady pracy.
Ludzie mają krótką pamięć mam nadzieje, że ten felieton niektórym przypomni co nam obiecali a co dostaliśmy.

Zacznijmy patrzeć Radnym i Burmistrzowi za co biorą pieniądze.

Dawid i Goliat

12 komentarze dla “Strategia strategię goni”

 1. ta bezrobocie to wina burmistzrza , nie kpij waść , to co piszeszesz według minie zwalanie winy na 1 osobe ,, a to niestety jeżeli nie zmienimy mentalności ludzi to nic z tego nie bedzie . pisze Pan o 3 wyburzonych miejscach pracy . człowieku ktos kupił te zakłady i je rozwalił to jest ,,PRYWATNA ” sprawa . . to nie jest komuna , to nie te czasy , obudź się .

  1. Burmistrz miasta nie zrobił nic aby na terenie Gminy powstał jakikolwiek zakład pracy zaś dowalał tylko lokalnym firmom. Zapytaj państwa Tylusów dlaczego ich myjnia nie działa. Skoro to nie komuna to dlaczego 21% budżetu tej gminy to zasiłki. Sam się obudź. To może jakiś sukces poza GeoParkiem wymień mi jeden zakład pracy, który powstał od 1989 r w naszej Gminie i zatrudnia więcej niż 50 osób. Przecież ja nie pisze o mentalności ludzi ale o tym, że od 1999 r mamy te same problemy i nie widać, żeby coś się zmieniło.
   Może napiszesz o sukcesach w naszej Gminie i nie mam na myśli Orlika, Nowego Urzędu i GeoParku oraz wieży – to nie są miejsca pracy ale wydawania pieniędzy. Jestem ciekaw ile osób skorzystało z tych atrakcji.

    1. No i nasz obecny Burmistrz się trafił na filmie. Ale żeś wygrzebał szkoda, że dźwięk słaby. Ale jak by zrobić teraz program to podobne by były głosy. Jesteśmy otwarci na inicjatywy oddolne no nieźle

 2. Strategia Rozwoju Gminy ni jak się ma do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Realia są brutalne! Gminę z takim budżetem na niewiele stać.Dokument ten powstał tylko po to, aby pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej. Niezbędne są reformy strukturalne! Ale tutaj potrzeba ludzi odważnych.

  1. Jakie reformy strukturalne w ujęciu naszej gminy ma Pan na myśli.
   Może Pan podać przykłady jako radny?

 3. Film promocyjny naszej gminy nie został wykonany tak jak należy. Dlaczego gmina nie zorganizowała konkursu na taki film ? I tą kwotę którą zapłaciła dla firmy Domi, nie przeznaczyła na potrzeby nagród. W naszej gminie i okolicach jest sporo osób, które wykonały by to bardziej profesjonalnie. Np. jak to zrobiła gm. Gryfów.
  https://youtu.be/h8fY-SngqOA

  1. Panie Bartku – przecież część tych strategi powstała zanim wstąpiliśmy do UE.
   Z takim budżetem jak pan chce pozyskiwać pieniądze z UE skoro nas nie stać – to po co wydawać na takie dokumenty. Czyli twórzmy papier żeby pokazać, że coś się dzieje, coś robimy. To po co wydawać pieniądze wszyscy myślą, że mieszkańcy to banda baranów, którą owce prowadzą na rzeź – bo czytając pana pierwsze zdanie odnoszę takie wrażenie.
   Nikt nie każe Burmistrzowi budować zakładów pracy – ale ma on szukać inwestorów, być lobbystą naszych interesów pomagać lokalnym firmom a nie budować biedronki.

  2. Zgadzam się z Barek-em.
   Mamy zdolną młodzież dlaczego Gmina nie ogłosiła konkursu i ile kosztował nas ten spot?.
   Przy dzisiejszych możliwościach komputerów, komórek można taki film nagrać i zmontować nie wielkim nakładem. Z tego co wiem Burmistrzowi proponowano zrobienie filmów z drona naszej gminy przez naszych mieszkańców ale nie był zainteresowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *