Wybierasz się w okolice Świeradowa-Zdroju? Zastanawiasz się, co zobaczyć w mieście, w pobliskim Mirsku i w Gryfowie Śląskim? Podpowiadamy, jakie atrakcje czekają na miejscu. Zobacz, co da się zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki na trasie Świeradów-Zdrój – Mirsk – Gryfów Śląski.
Świeradów-Zdrój – co warto zobaczyć?
Świeradów-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w południowej części powiatu lubańskiego, w Sudetach Zachodnich, niedaleko Jeleniej Góry. Jest to malowniczo położona miejscowość. Mieszkańcy korzystają z dobroczynnych właściwości środowiska naturalnego.
Świeradów słynie więc przede wszystkim z Uzdrowiska i Domu Zdrojowego. Właśnie dlatego do miejscowości przyjeżdżają głównie osoby schorowane, starsze lub po prostu pragnące wypocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Wokół Domu Zdrojowego znajduje się Hala Spacerowa i Park Zdrojowy. Pijalnia Wody w Świeradowie jest najdłuższym tego typu budynkiem na Dolnym Śląsku. Odwiedzić warto również Łazienki Leopolda.
W mieście znajduje się również ośrodek narciarski i jedyna w tym rejonie kolej gondolowa. Wejść warto do Muzeum Myślistwa i Mini Muzeum Szachów.
W starej części miasta, zwanej kiedyś Czerniawą, zobaczyć można Grotę Czerniawa.
Co zobaczyć w Mirsku?
Mirsk to miasto położone między miastami Gryfów Śląski na północy a Świeradów-Zdrój na południu. Leży w Kotlinie Mirska będącej częścią Pogórza Izerskiego. Przez miasto przepływa rzeka Kwisa.
W centrum miasta na uwagę zasługuje piękny ratusz i odnowione fontanny w rynku. Z atrakcji wymienić warto zabytkową wieżę ciśnień z drugiej połowy XIX wieku. W 2013 wyremontowano obiekt, by udostępnić go do zwiedzania. Wieża ma 37,5 metra wysokości, a u jej szczytu ustawiono specjalne platformy z czterema lunetami.
W Mirsku zobaczyć warto zabytkowy budynek kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Do zwiedzenia nadaje się też wiekowa stacja kolejowa, choć warto wiedzieć, że linią Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój od lat nie jeżdżą pociągi.
Gryfów Śląski – co warto zwiedzić?
W Gryfowie Śląskim również na uwagę zasługuje rynek z ratuszem i starymi kamienicami. Na miejscu jest też piękna fontanna, która ma kształt kolumny, a u jej podstawy stoją cztery gryfy – symbole miasta. Jej szczyt zakończony jest flankami muru obronnego.
W Gryfowie dobrze jest też zobaczyć pozostałości obwarowań miejskich, przy których powstał nawet zamek. Do dzisiaj zachowały się jedynie ich fragmenty.
W Proszówce należącej do gminy Gryfów Śląski wznoszą się ruiny zamku Gryf. Z góry rozciąga się piękny widok na dolinę Kwisy, Góry i Pogórze Izerskie oraz Karkonosze. U podnóża zamku zbudowano pałac i budynek administracyjny w pobliżu folwarku, a do ich budowy wykorzystano materiał z rozbiórki zamku Gryf. Na wzgórzu powstał zaś park krajobrazowy.
W okolicznych Rząsinach znajdują się ruiny rycerskiego zamku Podskale. Został on zbudowany z kamienia na skalistym wzgórzu. Niestety do dzisiaj zachowały się tylko fragmenty wieży i murów wykonanych z kamiennych ciosów.
Uwielbiamy z moją rodzinką takie jednodniowe wypady, Wasza propozycja brzmi jak coś skrojonego idealnie dla nas! <3
Z ciekawości wybrałem się z moją żoną na tę wyprawę. Z początku miałem złe przeczucia, jednakże gdy wjechaliśmy na tę trasę, to jednak byłem pozytywnie zaskoczony. Warto samemu się przekonać.
Byłam w tym roku w Świeradowie, niestety pogoda nie dopisała, ale jestem pewna, że tam wrócę!
Mirsk jest super, ale w Gryfowie jeszcze nie byłam! Dzięki za opis, na pewno niedługo się tam pojawię:)