Dolny Śląsk od zawsze był oblegany przez turystów. Nic dziwnego, ma im wiele do zaoferowania. Nie brakuje tu ciekawych miejsc do zwiedzania, szlaków turystycznych i rowerowych. Z każdą wizytą można poznać coś zupełnie nowego.
Gdzie na wycieczkę blisko Mirska?
Mirsk ma wiele do zaoferowania osobom, które chcą zwiedzać turystycznie województwo dolnośląskie. Przede wszystkim, warto zobaczyć Góry Izerskie. Miasto znajduje się tuż u stóp podgórza Izerskiego. Niedaleko od miasta znajduje się granica czeska.
Widokowa wieża ciśnień w Mirsku
Wieżę ciśnień można zwiedzać od 2013 roku. Znajduje się ona w południowej części miasta, jest odnowiona i zadbana, zbudowana jest z kamienia bazaltowego, płytki dachowe są zaś ceramiczne. Można z niej podziwiać widoki na Mirsk, Góry Izerskie i okolice.
Zamek Gryf w Proszówce
To średniowieczny zamek, który znajduje się w niedalekiej odległości od Mirska, bo w miejscowości Proszówka. Zamek pochodzi z XII wieku, obecnie jest wykupiony, siedzibę ma tu fundacja katolicka. Przez co, nie jest on w najlepszym stanie, jednak dalej można zwiedzać mury obronne zamku.
Czarci Młyn Świeradów-Zdrój
Jeśli interesuje was produkcja chleba, znajdźcie czas na wycieczkę po Czarcim Młynie. Możecie tu zobaczyć ciekawą wystawę dotyczącą produkcji i wypiekania chleba. Znajduje się tutaj ponad 100-letni piec chlebowy, który nadal jest w użytku! Młyn działał od 1890 roku, przestał być napędzany wodą dopiero w 1951 roku!
Ścieżki turystyczne w Mirsku
Okolice Mirska oferują wiele ciekawych szlaków turystycznych, część z nich jest nawet po czeskiej stronie. Najbardziej znany jest jednak Główny Szlak Sudecki, żółty szlak z Mirska do Sępiej Góry. Jeśli zależy wam, by doświadczyć całego piękna, które oferują góry Izerskie, to warto przejść się szlakiem z Wysokiego Kamienia do Rozdroża pod Kopą. Zaś trasa, która prowadzi na Zajęcznik będzie świetna dla rodzin z dziećmi, ponieważ znajdują się na niej ścieżki edukacyjne. Więcej o szlakach turystycznych w Górach Izerskich pisaliśmy we wcześniejszych artykułach.
Geopark w Mirsku – czy warto odwiedzić podziemny szlak?
Jeśli nudzą was zwykłe ścierki turystyczne, możecie poznawać… wnętrze ziemi. Nieopodal Mirska w Krobicy znajduje się Geopark. To odrestaurowana kopalnia św. Jana, kiedyś wydobywano tutaj rudy cynku i kobaltu. Kopalnia teraz pełni rolę ściśle turystyczną. Możecie skusić się na zwykłe podziemne zwiedzanie, albo, jeśli jesteście głodni wrażeń, możecie wybrać zwiedzanie nocne. Na terenie byłej kopalni odbywają się warsztaty, podczas których można poznawać i znajdować minerały z Gór Izerskich.
Jakie w Polsce są jeszcze podziemne trasy turystyczne?
Podziemnych tras turystycznych w Polsce jest więcej, nie tylko w okolicach Mirska i Gór Izerskich. Popularny w Polsce szklak tajemniczych podziemi zawiera 10 niezwykłych obiektów:
- Geopark w Krobicy w gminie Mirsk,
- Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu,
- Twierdza Srebrna Góra,
- Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku,
- Kopalnia Uranu w Kletnie,
- Sztolnie Walimskie Kompleks Rzeczka „Riese”,
- Podziemne Miasto Osówka,
- Twierdza Kłodzko,
- Podziemia Zamku Książ,
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku.