Petycja z Giebułtowa

Do urzędu miasta i gminy została 30 maja doręczona petycja dotycząca sytuacji na terenie dawnych zakładów WOMAREX.

Burmistrz Miasta i Gminy w Mirsku,
WIOŚ O/Wrocław
Organy Sądownicze.
Prokuratura Rejonowa we Lwówku Śląskim

PETYCJA

My. Mieszkańcy Sołectwa Giebułtów gm. Mirsk wyrażamy oburzenie opieszałością
urzędów (WIOŚ Jelenia Góra. Burmistrz MiG Mirsk) związanych z postępowaniem
administracyjnym w sprawie utylizacji odpadów przemysłowych w Giebułtowie na działce 370/12 .

Wylane w niewiadomej ilości substancje z beczek i innych pojemników, wprost do gruntu na terenie byłego zakładu WOMAREX dnia 17.12.2015roku stanowią zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi i zwierząt oraz zasobów wodnych sołectwa.

Z wyników pobranych próbek gleby i wody dnia 16 lutego 2016 roku (wykonanych przez WIOŚ Jelenia Góra) obok przekroczenia norm zawartości metali ciężkich i substancji ropopochodnych stwierdzono obecność trucizny benzoapiren w wartościach wielokrotnie przekraczających normy zawarte w Dzienniku Ustaw nr. 165 poz 1358.1359 z dn 09.09.2002.

ŻĄDAMY W TRYBIE PILNYM:

1.    wykonania ponownych badań określających obecny zasięg trucizny w podłożu,
2.    sporządzenia mapy skażenia z głębokością,
3.    określenie sposobu usunięcia skażenia,
4.    zabezpieczenia terenu przed dalszym rozprzestrzenianiem się skażenia,
5.    wskazania wszystkich osób odpowiedzialnych za spowodowanie skażenia
benzoapirenem i zaniechania czynności prawnych w odpowiednim czasie,
6.    złożenia wyjaśnień o braku egzekucji wydanej decyzji administracyjnej w tej sprawie.

petycja

Petycję podpisało 141 osób, mieszkańców Giebułtowa i bliskich okolic.

Wcześniej informowałem o problemach, które zapoczątkował syndyk przez dzierżawienie biorafinerii dla spółek, które zezłomowały cała instalację do produkcji biokomponentów do paliw i pozostawiły po sobie dziesiątki beczek nieustalonych substancji i zbiorniki z odpadami płynnymi. Działalność, a raczej brak skuteczności i praktycznie jedynie biurokratyczne działania instytucji od burmistrza po Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, była już opisywana na tej stronie Giebułtowskie opary, Giebułtowskie opady cd, Giebułtowskie opary cd cd oraz Giebułtowskie opary – sesja, wielokrotnie w Nowinach Jeleniogórskich. Mieszkańcy Giebułtowa mogą na własne oczy oglądać skutki braków reakcji – wylewanie beczek z chemikaliami na ziemię, gdyż nikt nie próbuje ścigać sprawców.

jeden komentarz dla “Petycja z Giebułtowa”

  1. Proponuje zacząć zbierać podpisy o referendum o odwołanie Burmistrza, Jego lekkomyślny podejście do tematu Rębiszów, Giebułtów, maszt telekomunikacyjny, ZPL brak wody oraz tematy poruszane na tym forum jednoznacznie wskazują, że nasz włodarz poczuł się jak ryba w wodzie i ma gdzieś głos mieszkańców. Nie prowadzi z nimi, żadnego dialogu okopał się w swoimi pałacu (Belweder) i już. Pytanie tylko co będzie dalej, kto odważy się stanąć w szranki z człowiekiem, który nawet nie prowadzi kampanii wyborczej bo i po co – skoro ludzi go wybiorą bo jest taki wspaniały. Klan nauczycieli już mamy w Radzie Miasta i widzimy jaki jest z tego efekt – dla miasta żaden towarzystwo wzajemnej adoracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *